Çiçek Nasıl Kurutulur?

Çiçekler elbette yeşil ve dalında güzeldir. Bu nedenle birine çiçek hediye edilmek istendiğinde, canlı çiçek hediye edilmesi her zaman çok daha şık ve doğru olacaktır. Fakat yine de birçok kimse çiçekleri demet/buket olarak satın alıp hediye eder.

Bu çiçekler zaman içinde kurur. Bazı çiçekler ise çay olarak tüketilebilir. Buna en iyi örnek papatya çayıdır. Papatya çayının elbette birçok faydası bulunmaktadır. Şimdi konumuz bu olmadığı için “çiçek nasıl kurutulur” sorusuna geçelim.

Gerek çay için, gerekse dekoratif amaçla çiçek kurutmak isteyebilirsiniz. “Çiçek nasıl kurutulur” sorusunun yanıtını bilmiyorsanız veya kendinizden emin değilseniz. Aşağıdaki adımları izleyerek rahatlıkla çiçeklerinizi kurutabilirsiniz.

Çiçek Nasıl Kurutulur?

Öncelikle, çiçek kurutma işlemi, çiçeğin türüne ve boyutuna göre değişebilir. Ancak genel olarak şu adımlar izleyebilirsiniz;

Çiçeklerinizi, taze oldukları bir zamanda toplayın. En iyi sonuçları elde etmek için, sabahın erken saatlerinde veya güneş battıktan sonra toplamak daha iyidir.

İnce bir ip veya tel kullanarak, çiçekleri toplayın ve sıkıca bağlayın. Böylece çiçekler daha düzgün bir biçimde kuruyabilir.

Bağladığınız çiçeklerin alt kısmına doğru yaklaşık 2-3 cm boşluk bırakın. Bu, çiçeklerin hava almasını sağlayacaktır.

Çiçekleri birkaç gün boyunca, doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde asın. Çiçekler kurudukça renkleri solabilir. Fakat kuruduktan sonra da birçok çiçek güzel bir görünüme sahiptir.

Çiçeklerinizi kurumasının ardından bağlarından çıkarın ve bir cam kavanoz veya kutu içinde saklayın. Böylece, kurutulmuş çiçekleriniz uzun süre dayanabilir ve dekoratif amaçlar için kullanılabilirler.

Alternatif olarak, birkaç kat kağıt havlu veya gazete kağıdı kullanarak çiçekleri kurutabilirsiniz. Çiçekleri tek tek kağıt havlu veya gazete kağıdına yerleştirin ve kağıdı çiçeğin üstüne kapatın. Bu şekilde kağıt havlu veya gazete kağıdı, çiçeklerin nemi emmesine ve kurumasına yardımcı olacaktır. Bu yöntemle kurutulan çiçekler, güzel bir buket veya çerçeveleme için kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  Çiçek Kokulu Parfümler

Gördüğünüz üzere çiçek kurutmak oldukça kolay bir işlemdir. Üstelik birçok alternatif yöntemle sizler de çiçeklerinizi kolaylıkla kurutabilirsiniz. Biz sizler için en pratik ve uygulanabilir olan iki yöntemi anlattık. Elbette tercih sizin.

Ayrıca sitemizden, çiçek bakımı ile ilgili birçok bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir