Mimoza Çiçeği Anlamı

Mimozalar, fabaceae cinsine ait büyük çalılar ve hatta küçük ağaçlardır. Mimoza ağacı, yüzeysel ancak iyi gelişmiş bir kök sistemine sahip, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Bu nedenle genellikle yamaçlarda toprağı tutmak için kullanılır. Mimoza, 19. yüzyılın başında Avrupa’ya ithal edilen Mimosacea ailesine ait bir bitkidir. Mimoza ağacı, belirtildiği gibi ılıman bir iklimi tercih eder. Ancak kışın uzun süren donlara tahammül edemez.Eksi beş derecenin altındaki sıcaklıklarda ağaç zorluk yaşar ve hava eksi on derecenin altına düşerse, hayatta kalma tehlikesi olabilir. Dalları kışın sonunda çiçek açar ve saman sarısı rengiyle soğuk mevsimin griliğini anında bastırarak gelecek baharın neşesini getirir.

Mimozalar iç mekan bitkileri değildir. Kalıcı olarak iç mekana yerleştirilirlerse, ısıtma sisteminin doğal olmayan ısısından zarar görürler. Mimoza bitkisinin bir diğer özelliği de rüzgarın etkisiyle kolayca kırılan narin dallarıdır. Bu nedenle, ağacın bahçenin güneşli ve korunaklı bir alanına yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Mimoza Anlamı

Mimoza Çiçeği

Her çiçeğin kendine ait bir anlamı vardır. Peki ya Mimoza çiçeğinin anlamını biliyor musunuz? Neden 8 Mart’ta veya Kadınlar Günü’nde verilir? Mimozaların canlı ve neşeli sarı çiçekleri, Dünya Kadınlar Günü’nün sembolü haline geldi, çünkü çok özel bir anlamı var.

Mimoza çiçeklerinin çok özel bir anlamı vardır; güç ve kadınlık. Bu nedenle Kadınlar Günü’nün sembolü seçilmeleri de tesadüf değildir.

Mimoza ayrıca masumiyet, özgürlük, özerklik, alçakgönüllülük ve duyarlılığı ifade eder. Mimoza çiçeği bir mesajdır ve tüm kadınlara hitap eder. Annelere, arkadaşlara, iş arkadaşlarına verilebilir. Çünkü, kadınlar arasında dayanışmanın, ortak değerlerin paylaşılmasını niteleyen bir çiçektir.

Çiçek dilinde ise mimoza, gizli aşkları çağrıştırır. Bu çiçeği hediye eden kişi: “Seni sevdiğimi kimse bilmiyor ama seni seviyorum” diyor. Mimoza aynı zamanda güvenliği, dürüstlüğü, masumiyeti, özgürlüğü, özerkliği, alçakgönüllülüğü, duyarlılığı, cesaretlendirmeyi ifade eder. Mimoza çiçeği aynı zamanda altının ve güneşin sembolü, zafer kazanan yaşamın ve kötü güçlere karşı zaferin temsilidir.

İlginizi Çekebilir  Kılıç Çiçeği Bakımı

Anlamı ve efsanesi olan bir başka çiçek ise Kardelen çiçeğidir. ” Kardelen Çiçeği Anlamı ” yazımızdan kardelen çiçeğinin efsanesine ve anlamına ulaşabilirsiniz.

One thought on “Mimoza Çiçeği Anlamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir