Manolya Çiçeği Anlamı

Konu İçeriği

Manolya muhteşem ve görkemli bir bitkidir. Güzel çiçekleri ile ağaç yoğun bir koku yayar ve bahçeleri zenginleştirir. Her zaman bir uğur çiçeği olarak görülmüştür, bu yüzden eve ve sakinlerine güç, şans ve refah getirebileceği düşünüldüğü için ev bahçelerine dikilmiştir. Magnoliaceae ailesine aittir ve Amerikan kökenlidir. Güçlü yanı, yıldızlar veya laleler gibi farklı şekillere sahip olabilen güzel çiçeklerdir. En yaygın çeşitler grandiflora ve lilifora’dır.

Manolya çiçeğinin yapraklar filizlenmeden önce bile 25 cm’ye kadar iri, beyaz, pembe, mor ve kırmızı renkli çiçekler, alev, lale veya yıldız şeklinde Mart sonu ve Nisan başında ortaya çıkar. Dallara mum gibi dik otururlar. Atalarının 100 milyon yıl önce var olduğu söylenen yaklaşık 230 tür vardır. Güçlü, 15 cm uzunluğa kadar olan yapraklar obovattır ve kısa bir uçla biter. Çiçeklerden koni benzeri meyve salkımları gelişir. Düzensiz taç çok geniştir ve çapı 8 metreye kadar ulaşır. Yassı köklerin üzerinde alçak dallara sahip kısa bir gövde oluşur. Ağaçlar 10 metreye kadar yüksekliklere ulaşır ve ancak yavaş büyürler. Ayrıca çalı ve sütunlu türler de vardır.

Manolya’nın Anlamı

Manolya ağacı

Manolya çiçeği, çiçeklerin diline göre saflığı ve alçak gönüllülüğü, haysiyeti ve sebatı temsil eder. Manolya çiçeğinin iki kısımdan oluştuğu söylenir; dış kısım yani gövde kısmı ve bitkinin ruhunu ve kalbini temsil eden iç kısım. Manolya çiçeğinin de bir efsanesi vardır. Bir gün manolya, yanında yetişen sarı bir açelya çiçeğine aşık oldu. Karşılıksız olan bu aşk yüzünden, kalbi ikiye kırılarak vücudundan koptu. Böylece iki ağaç oluştu: uzun ve güçlü Manolya ve beyaz ve kırılgan çiçekleriyle Yıldızlı Manolya.

Manolya Çiçeğinin Manevi Anlamı

Manolya temaları bağlılık, meditasyon ve sezgi, kendini tanıma, iç huzur ve sadakattir. Dekoratif ağaç, Çin’de özellikle değerlidir. Canlandırıcı bir etki ile çok parlak, yüksek titreşim yayar. Özü manevi yetenekleri teşvik eder ve taç çakrayı güçlendirir. Manolyanın özü güçlü bir hanımefendi, kadınsı, görkemli ve asildir. Emme prensibini destekler, sakinleştirici, merkezleyici ve uyumlu bir etkiye sahiptir. Bir enerji ağacı olarak manolya, tıkanıklıkları aşmaya ve temizleme ve saflaştırma işlemlerinden geçmeye yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir  Mor Gülün Anlamı

Manolya’nın bazı iyileştirici özellikleri de olacaktır. Kabuğundan çıkarılan yağ, kan basıncını düşürebilir ve kalp atışını düzenleyerek bir sağlık ve rahatlama hissi verir. Kuru ve susuz kalmış cildi nemlendirmek için güzellik maskelerinde kullanılır.

Manolya çiçeğinin anlamı olduğu gibi Nergis Çiçeğinin de anlamı vardır. “Nergis Çiçeği Anlamı ” yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir