Açelya Çiçeği Anlamı

Konu İçeriği

Kokusu olmasa da görüntüsü muhteşem olan çiçeklerden bir tanesi de açelya Çiçeğidir. Açelya, botanik sınıflandırması biraz daha karmaşık olsa da ormangülü ailesine dahil edilebilen bir bitkidir. Bitki, yüksekliği 40 ile 90 cm arasında değişen küçük, yaprak dökmeyen bir çalıya benziyor.

Açelya çiçekleri ilkbaharda çiçek açar. Açelya’nın çiçeklenme dönemi, hem çiçeğin çeşitliliğine hem de iklime bağlıdır. Aslında, açelyalar hem ilkbaharın başında hem de sonbaharda çiçek açabilir. Açelya çiçeklerinin renk çeşitliliği kırmızı ve pembenin birçok tonundan somon rengi ve beyaza kadar değişebilir. Yüksek dağ sulak alanlarını tercih eden bitkilerdir.

Çiçeğin Anlamı

Kırmızı Açelya Çiçeği

Açelya çiçeği farklı kültürler tarafından da sevilen bir çiçektir. Asıl yetiştiği yer Asya’dır. Asyalılar için bu çiçek bir şans sembolüdür ve genellikle doğum günlerinde ve özel günlerde verilir. Çiçek dilinde, ılımlılık ve alçak gönüllülük, derin bir şekilde hissedilen sevgi ve güveni ifade eder.

Açelya çiçeğinin başka anlamı ise kadın figürünü ve daha doğrusu her birimiz için en önemli kadını, yani anneyi hatırlatır. Bu anlamda açelya aynı zamanda var olan en saf aşkı, yani anne sevgisini temsil eder. Bu çiçeğin kökeninin kültür ve gelenekleri bile, onu kadınlık ve ılımlılık erdemleriyle ilişkilendirerek, bazılarında birbirine bağlanır. Ilımlılık, aslında her annenin çocuklarına dinginlikle yaşamalarına ve hayatla sakin bir şekilde yüzleşmelerine yardımcı olmak için öğretilen bir hediyedir. Annelerin çocuklarına aşıladıkları “gizemli mutluluk”, bu çiçek türünün en derin anlamlarından birini temsil ediyor.

Bu çiçeğin bir başka anlamı daha vardır ve diğer iki anlamdan oldukça farklıdır. Açelya çiçeği bazı inanışlara göre sevilen kişiye duyulan özlem, hasret ve acı anlamına gelmektedir. Bu anlamın oluşmasında ki sebep ise Açelya çiçeğinin rivayetlere göre bir hikayesinin olduğudur.

İlginizi Çekebilir  Ruj Çiçeği

Açelya Çiçeğinin Hikayesi

Pembe Açelya Çiçeği

Sevip de kavuşamayanların çiçeği alarak anılan açelya çiçeği bir zamanlar birbirlerine aşık iki gencin hikayesinden yola çıkılmıştır. Birbirlerine aşık bu iki genç kıskançlık gibi bir çok sebepten dolayı kavuşamazlar. Kalpleri kırık, Birbirlerine hasret bir şekilde yaşamaya devam ederler. O günden sonra bu delikanlı hüznün çiçeği olarak bu çiçeği üretmiş ve adına da sevdiği kızın ismini vermiş. Sevip de kavuşamayanların çiçeği olarak anılmış. Tabi bu bir hikaye ne kadar doğru bilinmez. Bu kadar güzel bir çiçeğin hüznün çiçeği olabileceğini düşünmek oldukça hüzünlü.

Açelya Çiçeğinin Renk Anlamları

Beyaz Açelya
“İlk aşk” anlamına gelir.
Saf, masum, güzel bir figürden türetilmiş bir kelimedir.
Kırmızı açelya
“Sevgi, sevinç” anlamına gelir.
Açan güzel kırmızı çiçeklerin görünümü, aşık bir kadının duygularını ifade ediyor gibi görünüyor. Bir anda açan kırmızı çiçeklerin görünümü bir neşe duygusunu ifade eder.

Çiçeklerin bir çoğunun anlamı vardır ve onlardan bir tanesi de Nergis çiçeğidir. ” Nergis Çiçeği Anlamı ” yazımızdan Nergis çiçeğinin anlamına ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir