Nergis Çiçeği Anlamı

Konu İçeriği

Bu çiçeğin bilimsel adı Narcissus poeticus’tur. Nergis denilince ortaya çıkan ilk birliktelik, kış uykusundan baharın, ilk güneşin, yeniden doğuşun sembolüdür. Sade veya benekli çift çiçeklerle, büyük sarı nergis veya küçük beyaz çiçek kümeleriyle: on iki kategoride gruplandırılmış 88’den az farklı nergis çeşidi vardır.

Mitolojide Nergis Çiçeği

Yunan mitolojisinde Narcissus adında çok kibirli bir avcı vardı. Narcissus, bir tanrı ve bir perinin oğluydu. O kadar kibirli ve kendine aşıktı ki, bir nehirde kendi yansımasına aşık oldu ve sonra boğuldu. Böylece nergis her zaman biraz aşağıya bakar ve avcı ile aynı şeyi yapar. Narsis ve narsisizm arasındaki bağlantı, hemen hemen herkesin zaten bildiği bu hikayeden kaynaklanıyor.

Nergisin Anlamı

Nergis çiçeğinin kültürlere göre anlamı değişmektedir.

Nergis, kendilerine aşık olanların çiçeğidir. İçinde altın sarısı bir taç bulunan zarif beyaz çift, çiçekler son derece zariftir. Dünyada birçok hayranı olan hoş bir koku ile ayırt edilirler. Nergisler gurur ve kibir anlamına gelir. Narsisizm, bahar ve bereket, uyku ve ölüm, gelin (beyaz nergis), yeniden doğuş, Mesih’in ölüme karşı zaferi, karşılıksız aşk, şövalyelik, kibir gibi bir çok anlama gelir. Narin nergis çiçeğinin kültürlere göre anlamları da değişmektedir.

  • Arap ülkelerinde nergis çiçeği nezaket, samimiyet, dürüstlük ve karakterin açık sözlülüğünü kişileştiriyordu.
  • Antik Roma’da, kazananlar sarı nergislerle karşılanır ve onurlandırıldı, nergis zafer ve şan sembolü idi.
  • İslam’da Hz. Muhammed peygamber, iki somunu olan birinin nergis almak için birini satması gerektiğini söylemiştir. Hz. Muhammed, nergisin ruh için yiyecek, ekmek ise vücut için yiyecek olarak görüyordu.
  • Japonya’da nergis sessiz saflığın ve neşenin bir işaretidir.
  • Çin’de ise kendine saygı ve iç gözlemin bir işaretidir.
  • Prusya’da nergis aşk anlamına geliyordu ve evlilik mutluluğunun bir simgesiydi.
İlginizi Çekebilir  Gecenin Kraliçesi Çiçeği

Nergis Dövme Anlamı

Bir dövme olarak nergis birkaç anlama gelebilir. Bir yandan bahar ve doğurganlık gibi başlangıçta bahsedilen anlamlar, diğer yandan da olumsuzluklar. Bu çiçeğe sahip bir dövme aynı zamanda kendini sevmeyi temsil edebilir ve diğer insanları sevememeyi sembolize edebilir. Ölüm, böyle bir dövmenin temsil edebileceği çok nadir bir anlamdır.

One thought on “Nergis Çiçeği Anlamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir