Gelincik Çiçeği Anlamı

Gelincik çiçeği, yaklaşık 55 tür çiçek içeren Papaveraceae familyasına ait otsu bir bitkidir. Gelincik, altmış ile seksen santimetre yüksekliğe ulaşan kırılgan ve narin bir çiçektir. Gelincik çiçeği, en çok çayır ve tarlalarda görülür. Ayıca gelincik çiçeği, yaz bitkisi ve kırlarda açan bir çiçektir. Bu çiçek sıcak yerleri sever ve güneşli ortamlarda büyümeyi tercih eder. Gelincik çiçeğinin gübrelenmeye ihtiyacı yoktur çünkü ne kadar büyürse çiçek kısmı o kadar aşağı sarkar. Genel olarak, kır çiçeklerinin bakımı çok kolaydır ama gelincik çiçeğine dikkatli bakılmalıdır çünkü sulama toprağına yapılmalıdır eğer çiçeğe gelirse çiçek dökülebilir. Gelincikler fazla suya ihtiyaç duymazlar. Ayrıca gelincik çiçeğine dokunulmamalıdır çok narin olduğu için çiçeklerini dökebilir.

Gelincik çiçeği oldukça faydalı da bir çiçektir. Uykusuzluk çekenler için iyi bir seçenektir. İçerisinde ki morfinden kaynaklı ağrı kesici özelliği vardır. Ayrıca kemik erimesi ve yorgunluk içinde kullanılır.

Gelincik çiçeği yukarıda da bahsedildiği gibi bakımı zor bir çiçek değildir. Çiçeğin güzelliğinin yanı sıra çiçek dilinde de anlamı oldukça güzeldir. Çiçek dilinde gelincik, gurur, teselli ve aynı zamanda sadeliğin sembolüdür. Aynı zamanda gelincik çiçeği, tutkulu aşkı ve aynı zamanda aşk ıstırabını ifade eder. Doğurganlık ve ölüm anlamına gelir. Yaşam ve ölüm. Gelincik, tutkulu duygular uyandırır. Diğer bir çok çiçeğin anlamını öğrenmek için ” Çiçeklerin Anlamları ” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Gelincik Çiçeği

Gelinciklerin büyük bir manevi güce sahip olduğu da bilinmektedir. Satürn’ün etkisine maruz kalan yatıştırıcı ve antispazmodik özelliklerinden dolayı tembellik, misantropi ve karakterin yumuşaklığının sembolü olarak kabul edilmiştir. Popüler büyülü kullanımlarda tohumlar, bereket, bolluk ve paranın girişi için tılsımlar ve ritüeller de kullanılır. Ayrıca canlılığı ve gücü artırmak için stres giderici olarak kullanılırlar. Gelincik çiçeğinin anlamı kültürlere göre de değişmektedir. Geçmişte, gelincik çiçeği sadakati temsil etmek için de kullanılıyordu.

İlginizi Çekebilir  Tavşan Kulağı Çiçeği Bakımı

Bir çok çiçekte olduğu gibi gelincik çiçeğinin de renklerine göre anlamları değişiklik gösterebilir.

Beyaz Gelincik: Teselli, uyku, talihsizlik anlamına gelir.

Sarı Gelincik: zenginlik, başarı anlamına gelir.

Pembe Gelincik: huzur, canlılığı ifade eder.

Kırmızı Gelincik: Unutmanın, duyuların ve kalbin uykusunun sembolüdür. Eski zamanlarda uykuyu temsil ediyordu. Aynı zamanda gurur, zevk ve eksantrikliği sembolize edebilir.

One thought on “Gelincik Çiçeği Anlamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir