Yaprak Güzeli Çiçeği

Konu İçeriği

Yaprak güzeli çiçeği Aslen Afrika ve Asya’nın tropikal ormanlarında yetişen bir bitkidir ve bilimsel adı Coleus’tur. Kırmızı, bakır, açık sarı veya yeşil tonlara sahip olan yaprak güzeli çiçeği uzun yıllardır evde sıklıkla tercih edilen bir bitki haline gelmiştir. Yaprak renklerinin en yoğun şekilde parladığı mevsim Yaz ayıdır. Yapraklar oldukça yumuşaktır ve genellikle tipik ısırgan otu şekline sahiptir, ancak bazı çeşitlerin farklı yaprak şekilleri de vardır.

Yaprak Güzeli Çiçeği Bakımı

Yaprak güzeli çiçeği bakımı kolay olan bitkilerden biridir. Hızlı büyüyen yaprak güzeli çeşitleri 200’den fazladır.

Yer

Yaprak güzeli çiçeği tüm yıl boyunca mümkün olduğunca parlak ve güneşli tutulmalıdır. Doğrudan öğle sıcağına bırakılmamalıdır. Yaz aylarında bu bitkiler sıcak bir yeri tercih eder. Yaklaşık 10 ila 12 ° C arasındaki sıcaklıklar, kış aylarında faydalı bir etkiye sahiptir. Bu bitkiler özellikle aydınlık odalar ve balkon kutuları için uygundur.

Gübreleme

Bu bitkiyi Mart ayından ağustos ayına kadar iki haftada bir gübreleyebilirsiniz.

Sulama

Mart ve Ağustos ayları döneminde yaprak güzeli çiçeği bol sulanmalıdır. Mümkün olan en yumuşak suyun kullanılmasını sağlamak önemlidir. Kışın bu bitkiler sadece orta derecede nemli tutulur. Bu bitki sağlamdır ve su basmasına duyarlıdır.

Toprak

Yaprak güzeli çiçeğinin toprağı için normal saksı toprağı kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Telgraf Çiçeği Bakımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir