Hava Çiçeği

Konu İçeriği

Air Plant olarak da bilinen Hava Çiçeğinin botanik adı Tillandsia cyanea’dır. Hava çiçeği geniş Bromeliad (Bromeliaceae) ailesine ait bir bitkidir. ve bunların en büyük grubunu temsil ederler. Finli botanikçi Tillands’ın adını taşıyan Tillandsia cinsi, 600’den fazla türden oluşur. Hava bitkisinin yapraklarının kendine has özellikleri (dikenli veya dikensiz, tüylü veya pul pul, lineer, mızrak şeklinde veya ipliksi) vardır ve ayrıca bitkinin anatomik ve fizyolojik özellikleri sayesinde her tür bitkiye mükemmel uyum sağlar. Ekvador ve Peru’ya özgü olan hava bitkisi genellikle ağaçlara yerleştiği yağmur ormanlarında yaşar.

Tillandsia çiçeği kendine has pembe çiçeği vardır. Bu bitkinin çiçeği yelpaze şeklindeki, düz salkımı, yaprakların merkezinden yükselir. 10 ila 18 santimetre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Çiçeklenme yaklaşık iki buçuk ay sürer. Hava çiçeği hayatında sadece bir kez çiçek açar.

Hava Çiçeği Veya Tillandsia Çiçeği Bakımı

Tillandsia çiçeği bakımı kadar daha az dikkat ve bakım gerektiren bir bitki neredeyse yoktur. Çoğu epifitik olarak yaşar, havadan su ve besin alır. Olumsuz iklim koşullarından korkan bitkiler değillerdir. Hava çiçeği sadece çok güçlü ve dayanıklı değil, aynı zamanda çok güzel ve her zaman fark edilmeyi başaran bitkilerdir. Eğer sizde hava çiçeği bakımı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Çiçek Bakımı kategorimizden bir çok çiçeğin daha bakımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yer

Hava çiçeği bitkisini ister evde ister dışarda yetiştirin ışık bu bitki için en önemli faktördür. Yanlız güneş ışınlarına doğrudan maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Sıcaklığın 15 ila 18 santigrat derecenin altına düşmediği ortamlar hava çiçeği için idealdir. Fakat bu çiçek 0 dereceye bile dayanabilir.

Hava Çiçeği (Tillandsia cyanea)

Toprak

Hava çiçeği doğada ağaçlarda yaşasa da, köklerinin mutlaka havada asılı kalması gerekmez. Saksı toprağına ekilebilir. Kaktüs toprağı, kil granülleri, ince çam kabuğu veya bunların karışımları da uygundur.

İlginizi Çekebilir  Bodrum Papatyası

Sulama

Hava çiçeği nasıl sulanır sorusunun cevabına gelecek olursak sulamalar arasında toprağın yüzeyinin hafifçe kurumasına izin verilir. Düzenli olarak yumuşak, çok soğuk olmayan su ile püskürtülmesi önemlidir. Yılın en sıcak aylarında sık ve sürekli sulama yapılması gerekir. Kışın ise sprey sulamaların sayısı azalabilir, ancak her zaman düzenli olarak yapılmalıdır.

Gübreleme

Hava çiçeği kökleri aracılığıyla nispeten az besin emer ve gübrelemeye pek fazla ihtiyaç duymaz. İlkbahardan sonbaharın başlangıcına kadar sprey su ile yaprak gübresi karıştırılarak döllenir. Ayda iki kez yapılmalıdır gübre suda çok fazla seyreltilerek: litre suya 0,50 gr ve sonra su püskürtülmelidir.

Budama

Hava çiçeğinin budamaya ihtiyacı yoktur. Bu bitkiyi sadece temizlemek gerekir. Sadece kuru veya hasarlı yaprakları çıkarmanız yeterli olacaktır.

Hastalıklar ve Zararlılar

Hava çiçeği yaprak bitleri tarafından saldırıya uğrayabilir. Yaprak biteri istilası düşükse, bitkiyi iyice yıkamak sorunu ortadan kaldırabilir. Hava çiçeği kalıcı olarak çok nemliyse, yapraklar ve çiçek salkımı çürüyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir