Gül Ne Zaman Budanır ?

Gül bakımı diğer çiçeklere göre daha dikkatli yapılmalıdır. Toprak seçiminden, sulanmasına kadar özen gösterilmesi gereken gül, çiçeklerin kraliçesi olarak adlandırılır. Güller, Gül ailesine (Rosaceae) aittir ve aynı zamanda kendi adını taşıyan bitki cinsidir (Rosa). Dünya’da en çok bakılan çiçekler güllerdir. Peki güllerin daha verimli büyümesi için ne zaman budanmalıdır? İşte bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Gül budaması, gülün büyümesini sağlar ve sağlığı destekler. kesildikten sonra yeni çiçekler hızla ortaya çıkar ve gülün daha güzel görünmesini sağlar. Her gül çeşidi için gülü kesmek için farklı teknikler olsa bile amaç hep aynıdır: Hafif bir taç yapısı elde etmek.

Güller ilkbaharda budanmalıdır. Ilıman bölgelerde gül budaması erken başlar. Soğuk bölgelerde ise budama işlemi biraz geç başlar. İlk önce, donma hasarı olan hasta ve ölü dalları budamalısınız.

Gül Budarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Güller genellikle ilkbahar aylarında budanır.
  • Gül budaması, hafif bir eğimle, tomurcuğun yaklaşık beş milimetre üzerinde olmalıdır. Hava durumuna bağlı olarak, kalan gözlerin yeni çiçek filizlemesi yaklaşık 4-6 hafta sürer.
  • Gülde bulunan yabani otlar çıkarmalısınız. Genellikle açık yeşil ve daha dikenli olurlar.
  • Güller budandıktan sonra ki yara alanı mümkün olduğu kadar küçük olmalıdır. Bu yüzden çok çapraz değil, biraz fazla düz kesmelisiniz. Kesim ayrıca üst tomurcuk dışa bakacak şekilde yapılmalıdır.
  • Güllerin ne kadar süreyle ve düzenle budanacağı güllerin sınıfına bağlıdır.
  • Güçlü dallar, gülün gücünü birçok tomurcuğa dağıtması için kesilmemelidir.
  • Gül budamak için budama makası önemlidir. Etkili çalışabilmek için makasın tutulması rahat olmalıdır.
  • Gül budama makasının bıçağı her zaman iyi bilenmiş olmalıdır. Dalları kesmek yerine sıkıştırır ya da yırtırsanız hastalık kapabilirler.
  • Budama makasını kesme işleminden önce ve sonra iyice temizlemelisiniz.
  • Tüm gülleri kestikten sonra ve kış korumasını çıkardıktan sonra organik gübre ile gübreleyebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  Sümbül Çiçeği Anlamı

Güller tarih boyunca pek çok medeniyet tarafından sembol olarak kullanılmış ve kuvvetli anlamlar yüklenmiştir. Güllerin renklerine göre anlamları olduğu gibi sayılarına göre de anlamları vardır. Hediye olarak olarak bir gül verdiğinizde ne demek istersiniz? Yada 5, 10, 20, 999 gül ne anlama geliyor? İşte bu soruların cevabını ” Gül Sayılarının Anlamı ” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir