Çiçek Nasıl Kurutulur ?

Konu İçeriği

Gözümüzü ve gönlümüzü neşelendiren çiçekler bir kaç gün içerisinde yapraklarını döküyor ve kuruyup dağılmaya başlıyor. Peki evlerimizde vazolarda duran çiçekleri kurup ayrı bir dekor elde etmek istemez miydiniz? Bence kesinlikle istemelisiniz. Kurumuş bir kaç çiçeği bir çerçeve de duvara asmak yada çir kolye taşının içine yerleştirmek oldukça ilgi çekebilir. Sevdiğiniz biri tarafından hediye edilen çiçekleri ömür boyu saklamak isterseniz yazımızın devamı tam size göre.

Peki çiçekleri kuruturken hangi çiçekleri kuruttuğunuzun bir önemi var mıdır? Aslında hangi çiçekleri kuruttuğunuz bir zevk meselesidir. Yine de güzel görünmeleri için bazı çiçekler kurutmaya daha uygundur. Özellikle büyük başlı çiçekler kurutmaya daha uygundur. Bir diğer önemli nokta ise, çiçeğin yapraklarında ne kadar su depoladığıdır. Çiçek doğası gereği ne kadar “kuru” ise, o kadar iyi ve hızlı kurutulabilir. Etli, kalın yapraklı çiçekler, kurutulduğun da görünüşleri önemli ölçüde değişir o yüzden çok güzel görünmezler. Ayrıca tamamen kurumaları da daha uzun sürer.

Çiçek Kurutma Yöntemleri

Kuru çiçekler

Havada Çiçek Kurutma

  • Elinizde ki buketin içerisinden kurumuş ve zarar görmüş yaprakları çıkararak işe başlamalısınız.
  • Elinizde kalan çiçekleri 5 ile 6 gövdeden oluşan demetler yapın.
  • Uçlarını bir ip ile bağlayın.
  • Serin, kuru, havalandırılmış, ışık almayan bir yerde baş aşağı asın.
  • Hava ve çiçeğe bağlı olarak birkaç günden iki haftaya kadar kuruma süresi değişebilir.

Mikrodalgada Kurutma

Mikrodalgada kurutma işlemi sıklıkla kullanılan bir yoldur ve en hızlı kurutmayı sunar. Fakat iyi bir sonuç almak için silisyum kullanmalısınız.  Silisyum ile çiçekleri kaplayın daha sonra mikrodalga içine yerleştirin. Bu yöntem çok fazla tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü çiçeğin suyu az ise istediğiniz sonucu alamazsınız.

Saç Spreyi İle Kurutma

Evet yanlış duymadınız saç spreyi ile çiçek kurutma. Bu yöntem ile özellikle buketleri kolaylıkla kurutabilirsiniz. Çiçeklerinizi bir vazonun içerisine yerleştirip tek tek hepsine bol miktarda saç spreyi sıkmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Erguvan Ağacı ve Çiçeği

Presleyerek Kurutma

Çiçeklerinizi pres yöntemi ile kurutabilirsiniz. Bu yöntem ile iki boyutlu bir formda kurutma sağlayabilirsiniz. Pres yönteminde a4 boyutunda bir kağıda ihtiyacınız olacak. Çiçeği kağıdının içerisine koyup katlayın ve üzerine ağır bir cisim yerleştirin. Birden fazla çiçek kurutmak isterseniz kağıt saysınıda arttırıp, çiçekleri üst üste gelmeyecek şekilde yerleştirin ve daha sonra sert cismi zerine koyun.

Çiçeklerin kurumaması için özel bakılmaları gereklidir. Bakım sırları hakkında bilgi sahibi olmak için ” Çiçek Bakımı ” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir