Ofis Çiçekleri

Konu İçeriği

Ofis bitkileri sadece dekorasyon amaçlı kullanılmaz. Dekorasyon haricinde birçok olumlu etkiye sahiptirler. Yeşil bitkilerin canlı görünümü sakin, hoş bir atmosfer yaratır ve rahat bir çalışma ortamı sağlar. Ofis bitkileri havayı temizler ve iyi bir iç mekan iklimi sağlar. Çalışanlar ve ofisi ziyaret edenler kendilerini rahat hissederler.

Bitkiler iç ortam iklimini iyileştirir ve daha temiz hava ve daha yüksek nem sağlar. Bu, özellikle ısıtmanın nemi azalttığı kış aylarında önemlidir. Yeşil bitkiler karbondioksiti parçalar, oksijen üretir ve çoğunlukla kuru havadaki nemi artırır. Geniş yapraklı yeşil bitkiler, açık plan ofislerdeki gürültü seviyesini de azaltabilir. Yapılan araştırmalara göre bitkili bir ortamda çalışanlar, bitkisiz ortamda çalışanlara göre yüzde 15 daha fazla iş başarısı sağlamışlardır.

Bu kadar olumlu etkilere sahip olan yeşil bitkileri sizde ofisinize, çalışma alanınıza koymak istemez misiniz? Peki neler bu bitkiler? İşte ofisinize koyabileceğiniz yeşil bitkilerden bazıları.

Ofis Çiçeklerinden bazıları

Ficus Benjamina (Ağlayan İncir)

Ficus Benjamina bitkisi en popüler ofis bitkilerinden biridir. Yer ve toprak gereksinimleri karşılanırsa, ficus bakımı çok kolay bir ofis bitkisi olur.

Kurdele Çiçeği (Chlorophytum comosum)

Ofis bitkileri arasında bir klasiktir çünkü Güney Afrika bitkisi sağlamdır ve bakımı da kolaydır. Aydınlık yerleri tercih etmesine rağmen daha gölgeli alanlarda da yaşayabilir.

Nolina Çiçeği

Nolina, diğer ismi ile Fil Ayağı çiçeği tam güneşte olmayı seven bir bitkidir. Ancak yazın fazla sıcağında güneşin altında bırakmamalısınız.

Bodur Şeflera (Schefflera arboricola)

Bodur şeflera bitkisi gür bir bitkidir ve bakımı oldukça kolaydır. Aydınlık yerleri sever ancak kısmi gölgede de buluna bilir.

Kentia Palmiyesi

Bakımı kolay bir bitkidir. Kısmen gölgeli bir yer tercih eder ve çok fazla sulanmasına gerek yoktur.

İlginizi Çekebilir  Çuha Çiçeği Bakımı

Areka (Altın meyve hurması)

Canlı yeşil yaprakları ile areka bitkisi ofiste tatil havası yaratır. Aydınlık bir yeri tercih eder. Bunu sağlamak için zaman zaman yapraklara su püskürtmelisiniz.

Paşa Kılıcı

Kılıç çiçeği, sağlam bir bitkidir. Bakımı kolay olan bitki aydınlık bir yerde olmayı sever. Çok fazla sulamanıza gerek yoktur.

Epipremnum Pinnatum

Hafif ve kısmen gölgeli yerlerde durabildiğinden ideal bir ofis bitkisidir.

İç mekan bitki bakımını seviyorsanız ve daha fazla bilgi almak isterseniz ” İç Mekan Bitkileri ” kategorimizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir