Dağ Palmiyesi

Konu İçeriği

Dağ palmiyesinin bilimel adı “Chamaedorea elegans ” tır ve en çok tercih edilen dağ palmiyelerinden birisidir. Orta ve Güney Amerika’ya olan bu bitkinin yüzden fazla türü vardır. Chamaedorea cinsinin Arecaceae familyasına aittir. Dağ palmiyesi ince gövdelerden oluşur, 60 cm uzunluğa kadar ve mızrak şeklinde yapraklara sahiptir. Dağ palmiyesi ne kadar büyür diye merak ediyorsanız kendi yetiştiği topraklarda 5 metre yükekliğe kadar ulaşabilirler. Farklı yerlerde ie iklime ve bakıma bağlı olarak ortalama 1.5 metre veya 2 metreye kadar büyür.

Palmiye ağaçları evinize, ofisinize veya iş yerinize hızla tropikal bir hava katar. Çekici şekline ek olarak, dağ palmiyesi iç mekan iklimi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Ev bitkisi havadaki kirleticileri filtreler ve bu nedenle özellikle yaşam ve iş yerlerinde faydalıdır. Bir başka palmiye çeşiti olan Areka Palmiyesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için linke tıklayabilirsiniz.

Dağ Palmiyesi Bakımı

Dağ palmiyesi bakımı oldukça kolay ve son derece dekoratif bir bitkidir. Bulunduğu yer, toprak ve sulama gibi bakım gerekesinimlerini doğru karşıladığınız da dağ palmiyesine bakmak kolaydır.

Yer

Dağ palmiyesi kımı gölgede hatta direk gölge bir yerde de bakılabilir. Yalniz güzel güneş görürse de daha fazla çiçek açabilir. Sabah veya akşam güneşi yada kış güneşi dışında direk güneş altında bırakmamalıınız. Parlak öğlen güneşi altında bitkiyi koruma altına almalısınız. 15 ° ile 25 ° C arasındaki sıcaklıklar dağ palmiyeleri için mükemmeldir.

Dağ Palmiyesi

Toprak

Dağ palmiyesinin toprağı geçirgen bir toprak olmalıdır. Suyun fazla olmaması için toprağın suyu iyi sızdırmaı gerekir. Tınlı toprak ve kum karışımı kullanabilirsiniz.

Sulama

Dağ palmiyesinin büyüme evresinde bol suya ihtiyaç duyar ancak sürekli ıslak olmamalıdır. Nemli toprağı seven bitki olmasa da yine de tamamen ıslanmamalıdır. Bu nedenle, bitkiyi düzenli olarak az miktarda su ile sulamak en iyisidir. Yazın 3-4 günde bir sulanması gerekirken, kışın 2 haftada bir dağ palmiyesini sulamak yeterlidir.

İlginizi Çekebilir  Küstüm Çiçeği Bakımı

Gübreleme

Dağ palmiyesini gençken değil yaşlandığında gübrelemelisiniz. Yaşamın ilk yılında, bitki köklerini iyi geliştirme fırsatına sahip olmalıdır. Daha sonra, ilkbahardan yaz sonlarına kadar büyüme mevsiminde ara sıra evrensel sıvı gübre verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir