Yıldız Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Aslen Meksika’dan olan ancak tüm dünyada tanınan ve takdir edilen yıldız çiçeği, Asteraceae familyasına ait bir bitkidir. Yıldız çiçeğinin botanik adı Dahlia’dır. Yıldız çiçeği çok popüler bir çiçektir, çiçeklerin güzelliği ve renkleri ile tanınan, çok yıllık yumrulu bir çiçektir.

Yıldız çiçeklerinin şekilleri çeşitlidir, çiçekleri irili ufaklı, açık ve yassı taç yapraklı veya bal peteği şeklinde sarılmış, tekli veya gruplar halinde olabilir. Ayrıca renkleri beyazdan bordoya kadar değişiklik gösterebilir. Dahlia, ılıman ve Akdeniz iklimine çok uygundur.

Sulama

Genelde çok fazla su istemez ancak toprak her zaman nemli olmalıdır. Kuraklığa dayanamayan bir çiçektir. Toprağı kuruduğunda sulamalısınız. Dikim sırasında, kuraklık dönemlerinde ve çiçeklenme döneminde sulamanın artırılması önemlidir. Uygulanan su oda sıcaklığında olmalıdır.

Gübreleme

Sürekli önemli miktarda besine ihtiyaç duyan bu bitki için gübreleme çok önemlidir. Yıldız çiçeği, gübre bakımından zengindir. Yazın serin, tam ışıkta hafif toprakları sever. Bu yüzden toprağı iyi bir kazı yaparak, yabani otları ve taşları temizleyerek ve üzerine gübre ekleyerek hazırlayın. İyi olgun gübre veya yavaş salınan gübre kullanmak faydalı olabilir.

Sarı yıldız çiçeği

Budama

Budama çok önemlidir. Çiçeklenme döneminde tüm kuru kısımlar ve solmuş çiçekler ortadan kaldırılmalıdır.

Çoğaltma

Yıldız çiçeği, tohumla, yumrulu köklerin bölünmesiyle veya kesilerek çoğaltılabilir.

Ekim

Bitkiyi yıllık olarak yetiştirmek istiyorsanız ekim işlemi ilkbaharda yapılmalıdır. Yumrular (veya fideler) ekildikten sonra toprağı ve suyu sıkıştırmalısınız.

Parazitler ve Hastalıklar

Yıldız çiçeği genellikle dayanıklıdırlar, ancak parazitler ve salyangozlar tarafından saldırıya uğrayabilirler. Yaprak bitleri, örümcek, kelebek yapraklara ve gövdeye zarar verebilir. Yıldız çiçeğinin etkileyen hastalıklardan bir tanesi de mantarlardır. O yüzden yıldız çiçeğini çok fazla sulamamak gerekir.

Çiçek bakımını seviyorsanız Kalanchoe çiçeğine de rahatlıkla bakabilirsiniz. Kalanchoe çiçeğinin bakımı için ” Kalanchoe Çiçek Bakımı ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hazeran Çiçeği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir