Lilyum Çiçeği Anlamı

Lilyum veya zambak, uzun sapı ve çok çiçeğiyle tarih boyunca mitolojik yorumlar, dini semboller ve hanedan armalarla ilişkilendirilmiştir. Aslen Balkanlar, Asya ülkeleri ve Kuzey Amerika’dan olan Lilyum, Fenike halkı tarafından Akdeniz’e ithal edildi. Büyük ve çok güzel kokulu olan çiçek; altı yapraktan oluşan taç yaprakları bir şemsiye şeklini andırır ve iki metre uzunluğa kadar önemli yüksekliklere ulaşabilir. Tipik bir yaz çiçeğidir, ancak uygun ortamlarda yıl boyunca çiçek açabilirler.

Lilyum çiçeği, eski zamanlarda dini bir sembol olarak kullanılmıştır. Orta Çağ’da, Lilyum çiçeği genellikle bir armanın sembolü olarak da kullanılmıştır. Günümüzde çarpıcı görünümü nedeniyle pek çok kişi tarafından süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir. Asya’da gıda ve şifalı bitki olarak bile kullanılmaktadır.

Lilyum çiçeği, görünüşü nedeniyle duygusallık, haysiyet, zarafet ve aynı zamanda ihtişam ve kadınlık anlamına gelir. Prensipte ışık ve umut sembolü olarak da görülür. Zambak verirseniz, genellikle saygı ve sevginizi ifade edersiniz.

Pembe Lilyum çiçeği

Lilyum Çiçeğinin Renklerine Göre Anlamları

Lilym çiçekleri birçok farklı renkte olabilir. Ve renklere göre anlamlar da değişebilir hatta negatife dönüşebilir. Ayrıca lilyumlar, her zaman parlak renkleriyle büyüler ve tatlı bir koku yayar.

Sarı Lilyum: Güven ve samimiyeti temsil eder.
Beyaz Lilyum: Sevgi, masumiyet ve saflığı temsil eder. Ancak beyaz zambaklar da “ölüm çiçeği” olarak kabul edildiğinden cenazelerde de sıklıkla kullanılırlar.
Pembe Lilyum: Şefkat ve sadakat anlamına gelir.
Turuncu Lilyum: Nadir bulunan bir çiçek olan turuncu lilyum “sen özelsin” anlamına gelir.

Anlamlarının yanı sıra hikayeleri ile de kalbimizi fetheden çiçekler vardır. Bunlardan bir tanesi de Lale Çiçeğidir. ” Lale Çiçeği Özellikleri ” yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Orkide Çiçeği Bakımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir