Kalanşo Çiçeği Anlamı

Konu İçeriği

Kalanchoe veya Kalanşo çiçeği, yaprakların zarafeti ve rengarenk çiçekleri nedeniyle süs amaçlı satın alınan popüler bir bitkidir. Asya ve Afrika’nın tropikal ve subtropikal bölgelerine, özellikle Madagaskar’a özgü olan Kalanşo çiçeği “Crassulaceae” ailesine aittir. Şu anda neredeyse her yerde yetişen yaklaşık 150 farklı çeşit Kalanşo çiçeği çeşidi vardır, ancak en yaygın olanı, genellikle kalankola olarak adlandırılan, kalanchoe blossfeldiana’dır.

Kalanşo çiçeği apartmanda saksıda yetişmek için ideal bir çiçektir. Her tür ev ortamına mükemmel bir şekilde uyum sağlayarak eve renk katarlar. Küçük bölme duvarlarına, masalara veya başka bir mobilya parçasına kolayca yerleştirilebilecek kadar küçüktürler.

Kalanşo Anlamı

Kalanşo Çiçeği

Kalanşo çiçeğinin cıvıl cıvıl renklerinin olmasının yanı sıra özel bir anlamı vardır. Kalanşo çiçekleri mutluluk bitkileri olarak tanımlanır. Yani Kalanşo çiçeği, gülümseme ve mutlulukla ilişkilendirilen bir bitkidir. Bu sayısız cinse ait güzel türlerden birini hediye etmek, kesinlikle takdir edilecek bir jesttir. Kalanşo çiçeğini yeni ev görmeye giderken hediye olarak götürebilirsiniz ve bu çiçek ile evin iyiliğini dilemiş olursunuz. Antik çağda buna “mutluluğun tılsımı denir ve bir refah dileği olarak verilirdi.

Kalanşo Çiçeğinin Özellikleri

Bazı kalanşo çiçeği türlerinin terapötik (tedavi edici) özellikleri vardır ve bazı bölgeler de tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Özellikle Asya, Afrika ve Latin Amerika halkları bu bitkinin yapraklarını şifa amaçlı kullanırlar. Tedavi edici amaçlar için kullanılan kalanşo çiçeklerinin başlıca çeşitler şunlardır: Kalanchoe daigremontiana, Kalanchoe pinnata ve Kalanchoe gastonis-bonneri.

Kalanşo yapraklarıyla tedavi edilen çok sayıda rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlıklar: enfeksiyonlar, romatizma, hipertansiyon, böbrek taşları, akıl hastalıkları, ayrıca yaralanmalar ve hücre hasarıdır. Yapraklar hem harici olarak topikal kullanım için kullanılabilir, doğrudan işlenecek kısma hem de dahili kullanım için uygulanabilir, çiğ olarak yenebilir veya karışımların ve kaynatma maddelerinin hazırlanmasında kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  Karanfil Çiçeği Anlamı

Her durumda, önerilen maksimum doz, uzun süreler için alınmaması gereken, günde yaklaşık 30 gram taze yapraktır. Dahası, kalanşo yaprakları rahim kasılmalarını uyararak kürtaja neden olabileceğinden hamile kadınlar için tehlikeli olabilir.

Evleriniz de saksılar da bakabileceğiniz çiçeklerden bir tanesi de Sümbül çiçeğidir. Sümbül çiçeğinin anlamını öğrenmek için ” Sümbül Çiçeği Anlamı ” yazımıza tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir