Sümbül Çiçeği Anlamı

Konu İçeriği

Müthiş kokusuyla herkesi büyüleyen Sümbül çiçeği dört mevsimde de bizlere görsel şölen sunuyor. Mavi, mor, kırmızı, pembe, ebruli, sarı, turuncu, beyaz gibi bir çok renk seçeneği olan bir çiçektir. Hyacinthus cinsine ve Hyacinthaceae ailesine (önceden Liliaceae’nin büyük ailesinde sınıflandırılmış) ait soğanlı bitkilerdir. Sümbül, Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya dahil olmak üzere Akdeniz bölgelerine özgü bir çiçektir.

Sümbül Çiçeğinin Özellikleri

  • Sümbül soğanı zehirlidir ve cildi tahriş eder
  • Bitkinin suyu (yabani tür) nişasta bakımından zengindir ve bir zamanlar yapıştırıcı olarak kullanılmıştır.
  • Kurutulmuş kök, yaranın etrafındaki deriyi kasıp kapattığı için büzücü (kanamayı durdurur) olarak kullanılabilir.
  • Limon suyuyla karıştırılmış sümbül suyu, lekeye uygulandığında apse iltihabını azaltır.
  • Akdeniz, İran ve Türkmenistan’a özgü olup, çoğunlukla Hollanda’da yetiştirilmektedir.
  • Her rengin parfümeride yoğun olarak kullanılan benzersiz bir kokusu vardır.
  • Ampul zehirlidir o kadar güçlü oksalik asit içerir ki pas giderici olarak kullanılabilir.
  • Suyu genellikle çok yapışkan olduğundan, yüzlerce yıl önce ciltlerde tutkal olarak kullanılmıştır.

Sümbülün Anlamı Nedir ?

Sümbül çiçeğinin anlamı renklerine göre değişiklik gösterir.

Her çiçeğin bir anlamı olduğu gibi sümbül çiçeğinin de anlamı vardır. Sümbül çiçeği ” Mutlu olun ve oynamaya zaman ayırın, ancak daha sonra çok pişman olabileceğiniz için düşünmeden hareket etmeyin. ” mesajını verir. Çiçek dilinde sümbül, incelik ve yaşama sevincini simgeler. Ayrıca asıl anlamı: “Seni sevdiğim için mutluyum”.

Beyaz Sümbül

Saflığın ve açıklığın sembolü olan güzel, narin, büyüleyici bir çiçektir. Kız arkadaşına bir sümbül buketi sunan genç adam, sevgisinden, seçtiği kişinin saf, açık ve çekici olduğundan bahseder. Aynı kompozisyon, buluşmanın, sevginin, hayranlığın sevincini ifade eder.

Sarı sümbül

Bir erkeğin sunduğu bu çiçek, sizi kıskandığını gösterir. Burada cızırtılı bir belirsizlik ve yanlış anlama duygusu devreye giriyor.

İlginizi Çekebilir  Ayçiçeği Anlamı

Kırmızı veya Pembe Sümbül

Bu çiçeğin belirsiz bir sembolizmi vardır. Ruhu, tutkuyu ve sevgiyi yakan duygular hakkında konuşmak istediklerinde verilir. Bazen ilişkinin çoktan eskimiş olduğunu ve finallerinin yakın olduğunu söylüyor. Tanıdık olmayan bir kadına sunulan kırmızı sümbül, bir erkeğin tanışmaya devam etmek ve sevdiği kişiyi daha iyi tanımak istediği anlamına gelebilir.

Mavi Sümbül

Bu çiçek uzlaşmayı, huzuru ve mutluluğu simgeliyor. Bir çiftteki ilişkinin oldukça uyumlu bir şekilde geliştiğini ve her iki partnerin de bundan son derece mutlu olduğunu söylüyor. Ayrıca mavi sümbül vermek, sadakat ve bağlılığın bir işaretidir.

Mavi sümbül çiçeği

Sümbül Çiçeğinin Etimolojik Anlamı

Batı rüzgarı tanrısı Zephyr tarafından öldürülen Hyakinthos adında yakışıklı bir genç hakkındaki Yunan efsanesinden ve aynı zamanda mavi bir taştan türetilmiştir.

Sembolizm

Sümbül, güneş tanrısı Apollon’un çiçeğidir ve barışı, adanmışlığı ve güzelliği, aynı zamanda gücü ve gururu da simgeler. Kiliselerde sümbül genellikle mutluluk ve sevgi anlamında bulunur. Sümbül, Doğu Akdeniz’in Türkiye’den Lübnan’a uzanan bir bölgesine özgüdür.

Her çiçeğin anlamı olduğunu bir çok kez dile getirmiştik. Kasımpatı çiçeği de anlamlı çiçeklerden bir tanesidir. ” Krizantem Çiçeği Anlamı ” yazımızdan detayşı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir