Krizantem Çiçeği Anlamı

Konu İçeriği

Sonbaharın vazgeçilmez çiçeklerinden bir tanesi de Krizantem çiçeğidir. Krizantem çiçeğinin bir diğer adı da Kasımpatıdır. Göz alıcı renkleri ile sonbaharda yeşil alanların süslenmesi için tercih edilen bir süs çiçeğidir.

Kasımpatının asıl vatanı Asya’dır. Ve Asya’da bu çiçeğe bir çok anlam yüklemişlerdir. Hala Asya’da bulunan yaklaşık 40 tür var. Kasımpatı, güzel bir buket oluşturmak için diğer çiçeklerle bir araya gelmeyi seven bir çiçektir. Sıcak renkler sayesinde çok çeşitli tonlarla uyum sağlarlar. Ayrıca, farklı renkteki krizantemlerin bir buket içinde birbirleriyle birleştirilmesi de harika bir görüntü sağlar.

Hem kırsal kesimde yetişen hem de birçok renkte (beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, pembe, mor, beyaz) ve aralarından seçim yapabileceğiniz çiçek şekillerinde yetiştirilen sayısız kasımpatı çeşidi vardır. Klasik papatyayı anımsatan çiçeklerle, yuvarlak püsküllü ponpon şeklinde veya örümcek bacaklarına benzeyen uzun ve ince yaprakları olan kasımpatı çeşitleri de bulunur. Ayrıca, çiçeklenme mevsimine bağlı olarak, krizantemler yaz ortasından ilkbaharın sonlarına kadar çiçek açan erken çeşitlere ayrılır. Kasımpatı çiçeklenme süresi, çeşide ve onu ektiğimiz alana bağlıdır.

Anlam

Pembe kasımpatı çiçeği

Kasımpatı çiçeğinin anlamı aslında renklerine bağlıdır. Ama genel olarak bir anlam yüklenirse; neşe, sevgi, iyimserlik ve uzun ömürlülüğün ifadesi olarak tasvir edilir. Örneğin, beyaz bir krizantem gerçek aşkı ve gerçeği, sarı bir krizantem zayıf bir sevgiyi ve kırmızı bir krizantem sadece sevgiyi ifade eder. Bununla birlikte, farklı yerlerde farklı kasımpatı çiçeği anlamları bulunabilir.

  • Beyaz krizantem ölüm veya derin acıyı temsil eder
  • Kırmızı krizantem aşk ve tutku demektir
  • Pembe krizantemler bir aşkın kırılganlığını gösterir
  • Sarı veya turuncu krizantemler şans vaat eder, sonsuzluğu temsil eder veya şefkatli aşkı sembolize eder
  • Menekşe rengindeki krizantemler sadakati veya yakınlığı temsil eder
  • Mavi krizantem aşkın bittiğini ifade eder
  • Sarı krizantem de reddedilmiş bir aşkı temsil edebilir
  • Mor krizantem, sevilen birini kaybetmenin derin acısını temsil eder
İlginizi Çekebilir  Mine Çiçeğinin Hikayesi

Sembolizm

Geleneksel krizantem çiçeği sembolizmi, ABD’de iyimserlik, neşe anlamına gelir ve Avrupa’da bir ölüm çiçeğidir, cenazelerde kullanılır. Asya kültüründe krizantem çiçeği asildir ve yaşamı destekler. Mitolojik inanışlara göre bir kadeh şarabın altına krizantem koymak size sağlıklı ve uzun bir yaşam sağlayacaktır.

Bütün çiçeklerin Kasımpatı çiçeği gibi anlamı vardır. Gerbera çiçeği de bunlardan bir tanesidir. ” Gerbera Çiçeği Anlamı ” yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir