Sedef Çiçeği

Konu İçeriği

Sedef çiçeği, gümüş yaprakları olan güzel bir çiçekli bitkidir. Özellikle alacalı yapraklı ve beyaz çiçekli çeşitleride oldukça fazladır. Tasarım ve çiçek kompozisyonları için süs amaçlı da yetiştirilen rustik bir bitkidir. Gümüş yaprakların bitki cinsi, turpgillerin bitki ailesinin bir parçasıdır. Bilimsel adı, Lunaria annu’dır ve asıl yeri, Balkanlar ve güney batı Asya’dır.

Mor çiçekleri şemsiye şeklinde dizilmiş olan sedef çiçeği, Mayıs ve Temmuz ayları arasında gümüş yapraklar ortaya çıkar. Bu yaprak döken çok yıllık sedef çiçeği, orta yeşil renkli kalp şeklinde yapraklara sahiptir. Oldukça güçlü kokusu vardır. Sedef çiçeği, 80 cm ile 90 cm arası yüksekliklere ulaşabilen dik bir bitkidir. Kalıcı gümüş yaprakları ise 40 cm ile 50 cm genişliğe ulaşır.

Sedef Çiçeği Bakımı

Bu çiçekli bitkinin bakımı, yer ve zemin doğru olduğunda kolaydır.

Yer

Gümüş yaprak türleri güneşte bir yeri tercih eder. Ayrıca çalıların veya uzun gövdelerin altında hafif kısmi gölgede iyi gelişirler. Tam gölgeli yerler uygun değildir. -31 ° C’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanır.

Toprak

Bu çok yıllık için toprak mümkün olduğu kadar geçirgen olmalıdır. Yumuşak toprakları sever, organik madde bakımından zengin ve iyi drene edilmiş yağsız topraklar bitkilerin gelişmesi için idealdir. İdeal alt tabaka nemli ve su geçirgendir, hafif kireçlidir ve nötrdür.

Sulama

Sedef çiçeğinin ekim veya dikim dönemleri dışında sulama yapılmasına gerek yoktur. Eğer sıcaklık oldukça fazla ise o zaman ara ara sulama yapabilirsiniz. Sulama yaparken suyun derinlere inmesine yani toprağın her yerine gelmesine dikkat etmelisiniz. Bu sayede kuru dönemlere daha iyi dayanmasını sağlamış olursunuz.

Sedef çiçeğinin yaprakları

Gübreleme

Sedef çiçeği, ayda bir kez çiçekli bitkilere özel sulama suyunda seyreltilmiş sıvı gübre ile gübreleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Filbahri Çiçeği

Hastalıklar ve Zararlılar

Bu bitki zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır, sadece kuraklık ve yüksek nemde bulunmamasına dikkat edin.

Sedef Çiçeğinin Anlamı

Avrupa’ya özgü bir bitki olan Sedef çiçeğinin bir çok ismi vardır. “Papa Madalyonları, Latin çiçeği, Ay gülü, Gözlük Çiçeği ve Gümüş dolar” bu isimlerden bazılarıdır. Anlamı ise, çiçeklerin ve bitkilerin dilinde sedef çiçeği, ay, dürüstlüğü ve açıklığı sembolize eder, bu nedenle gelinin buketlerini oluşturmak için kullanılır.

Aster çiçeği ” hakkında bilgi sahibi olmak için linke tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir