Medine Çiçeği

Konu İçeriği

Medine çiçeği diğer adı Hanım düğmesi çiçeğidir bilimsel adı ise Gomphrena globosa‘dır. Ayrıca bu çiçek küresel amaranth olarak da adlandırılır. Latince “globosa” adı “küresel” anlamına gelir ve baş şeklindeki çiçek salkımını belirtir. Gomphrena globosa yani medine çiçeği, tilki kuyruğu ailesine (Amaranthaceae) aittir. Asıl yeri Orta ve Güney Amerika’dır. Panama ve Brezilya’da bulunan bir çiçek türüdür.

Altı ile altmış santimetre arasında herhangi bir yerde büyüyebilen birkaç çeşidi vardır. Mor, turuncu, pembe, kırmızı veya beyaz çiçek salkımına sahip tek yıllık bitkidir. Koyu yeşil yaprakları mızrak şeklindedir.

Medine Çiçeği Bakım İpuçları

Medine çiçeği bakımı kolay bir çiçek türüdür. Bir medine çiçeği sahiplendiyseniz bakımı ile ilgili ipuçlarını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Yer

Sıcağı seven medine çiçeği bahçede, balkonda veya terastaki güneşli bir yere konumlandırabilirsiniz. Gomphrena globosa bitkileri çok güneşli konumları tercih eder ve yaz mevsiminin sıcağından korkmazlar; Bu bitki 7-9 ° C’den düşük olmayan sıcaklıklara kadar dayanıklı olabilir.

Sulama

Medine çiçeği, genellikle çok kuru alanlarda yaz aylarında çiçek açmaya meyilli olsa bile, kuraklığı sorunsuz bir şekilde tolere eder; Bu nedenle, bir sulama ile diğeri arasında toprağın iyice kurumasını bekleyerek, Nisan’dan Eylül’e kadar düzenli olarak sulamanız önerilir.

Medine Çiçeği

Toprak

Medine çiçeği, orta miktarda besin içeren gevşek, iyi drene edilmiş toprağı sever. Su basmasını veya çok fazla nitrojeni sevmez. Gonfrena bitkileri, mineral tuzları veya taşlık bakımından çok fakir alanlarda bile her toprakta gelişme avantajına sahiptir; ağır ve kötü drene edilmiş topraklardan korkarlar. Saksıda medine çiçeği yetiştirmek istiyorsanız turba, toprak ve kumdan oluşan bir toprak karışımı kullanmalısınız.

Gübreleme

Medine çiçeğinizi her 10 yada 15 günde bir ve fidelerin en iyi şekilde gelişmesini sağlamak için çiçekli bitkiler için kullanılan bir miktar gübreyi sulama suyuna karıştırmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Gerbera Çiçeği

Ekme

Yıllık bir bitki olarak medine çiçeği, her baharda yeniden ekilir. Mart ayından itibaren evdeki saksılarda veya ısıtılmış bir serada yetiştirebilirsiniz. Don tehlikesi kalmadığında Mayıs ortasından itibaren açık havada ekilebilir.

Çoğaltma İşlemi

Yıllık bir bitki olarak, medine çiçeği, ekim yoluyla çoğaltılır.

Hastalıklar ve Zararlılar

Medine çiçeği, zararlılara karşı çok duyarlı değildir. Bununla birlikte, elverişsiz büyüme koşullarında külleme veya gri küf gibi mantar hastalıkları bitkilere saldırabilir.

Güney Amerika’ya ait olan bir başka çiçek ise Küpeli çiçeğidir. ” Küpeli Çiçek Bakımı ” hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir