Latin Çiçeği

Konu İçeriği

Latin çiçeği Güney Amerika’ya özgü bir çiçektir. Bu çiçek anavatanı olan Güney Amerika’da manastır bahçelerinde, şifalı bir bitki olarak ve tatlandırıcı özelliklerinden yararlanmak için yetiştirilmiştir. Latin çiçeği, Tropaeolaceae ailesine aittir. Tropaeolaceae ailesinin en çok yetiştirilen çiçeğinin parlak kırmızı-turuncu çiçekleri olan, Tropaeolum majus yani Latin çiçeğidir.

Latin çiçeği mutfakta kullanılabilen bir çiçektir. Hem yaprakları hem de çiçek tomurcukları yemeklerinizde tüketebilirsiniz. Latin çiçeğinin yaprakları hafif baharatlı bir tada sahiptir. Bu bitkinin yapraklarını ve çiçeklerini, salataları, tuzlu çörekleri, sosları, çorbaları, omletleri ve sebze yemeklerini tatlandırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca latin çiçeğini uyarıcı, balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Ayrıca lantin çiçeği, antiseptik ve diüretik bir bitkidir.

Latin çiçeğinin yenmesi için, ilkbahar ve yaz aylarında yaprakları toplayabilirsiniz. Yapraklar taze ve çiçekler olmadan önce sabah erken toplanmalıdır ve tohumları genellikle taze iken tüketilir. Bekleme süresi kısadır, serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir.

Latin çiçeği Mayıs ayında açar ve Ekim ayına kadar açmaya devam eder. Yaklaşık 5 cm çapında sarı, kırmızı ve turuncu renkte çiçekleri vardır. Latin çiçeğine bir saksıda da bakabilirsiniz sarkıt şeklinde tırmanan bir çiçek formunda da bakabilirsiniz. Latin çiçeğinin bakımı zor değildir. Bakım ipuçlarına uyduğunuz zaman balkonunuzu veya bahçenizi süsleyen çiçeklere sahip olmuş olursunuz. Bakım ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Daha fazla çiçek bakımı hakkında bilgiye ” Çiçek Bakımı ” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Latin çiçeği

Latin Çiçeği Bakımı

Yer

Latin çiçeğini, tam güneşte veya kısmi gölgede bırakabilirsiniz. Bu bitkiyi rüzgardan ve soğuktan korunacağı bir yere konumlandırmalısınız.

Sulama

Latin çiçeğini sulama yaparken toprağına dikkat edilmelidir. Toprak kurutulmamalıdır ve her zaman nemli olmalıdır. Bu özellikle ile birlikte sulama zamanını siz kendinize göre ayarlamalısınız.

İlginizi Çekebilir  Mine Çiçeğinin Hikayesi

Toprak

Latin çiçeği, güneşli bir yerde olduğu sürede bütün topraklarda yetişebilir. Ama yine de bitkinin sağlıklı büyümesi için zengin, nemli ve iyi drene edilmiş bir toprak tercih etmelisiniz.

Gübreleme

Latin çiçeği taze toprağa dikildiği zaman gübreleme yapılmasına gerek yoktur. Eğer taze toprak değil ise çiçeklerinin büyümesi için biraz humus veya organik gübre ile gübreleme yapabilirsiniz. Gübreleme yaptığınız zaman toprak zenginleşir ve zengin toprak, yaprakların lezzetli olmasını sağlar.

Budama

Latin çiçeğinin budanmasına ihtiyacı yoktur. Solmuş çiçekleri ve dalları çıkarabilirsiniz.

Hastalıklar ve Zararlılar

Latin çiçeğine genellikle yaprak bitleri bulaşabilir. Yaprak bitlerini önlemek için sebze bahçelerinin yanına dikebilirsiniz. Yaprak bitlerini sabunlu su ile yok edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir