Soğanlı Çiçekler

Konu İçeriği

Soğanlı bitkiler, bitkinin büyümesi ve çiçek aması için ihtiyaç duyacağı rezervleri içeren etli ve şişmiş kısımlardır. Soğanlı bitkiler, çiçek dünyasının büyük ailelerinden birisidir. Güzellikleri ve çeşitli şekilleri ile ilkbaharda çiçek açan, baharın müjdeleyicileridir. Ayrıca çok renkli ve boyutları çeşitlidir.

İlkbaharda çiçek açan, soğanlı çiçekleri ekmek için en uygun zaman eylül başından aralık ortasına kadar olan zamandır. Yani toprak çok sertleşmeyip don olmadan ekilmelidir. Bu hemen hemen bütün soğanlı bitkiler için geçerlidir. Ancak Nergisler için değil. Nergis çiçeği, Ekim ayının sorundan önce ekilmelidir. Soğanlı bitkilerin büyümesi kolaydır ve hemen hemen her toprak tipine uyum sağlayabilirler. Soğanlı çiçeklerin çiçeklenmesi kolaydır. Bir kaç günden bir kaç haftaya kadar açabilirler. Ayrıca soğanlı bitkiler, her yere uyum sağlayabilirler. Hem güneşte hem de açık gölgede oldukça iyi büyüyebilirler.

Soğanlı bitkilerin bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Süs sarımsağı
 • Çiğdem
 • Siklamen
 • Sümbül
 • Zambak
 • Nergis
 • Kardelen
 • Kale
 • Zerdeçal
 • Japon irisi
 • Süs yoncası
 • Düğün çiçeği

En Çok Bakılan Soğanlı Çiçekler

En çok bakılan soğanlı çiçek laledir.

Bir çok soğanlı çiçekler vardır ama aralarından bir kaç tanesi herkes tarafından bilinmekte ve bakılmaktadır. Bu çiçekler Sümbül çiçeği, lale çiçeği, kardelen çiçeği ve nergis çiçeği‘ dir. Bu çiçeklerin güzelliklerinin yanı sıra çiçek dişinde anlamları da oldukça güzeldir. Bu çiçeklerin anlamlarını ” Çiçeklerin Anlamları ” kategorimizden öğrenebilirsiniz.

Sümbül

Sümbül çiçeğinin renkleri oldukça parlak ve kokusu adeta bir parfüm gibidir. Sizde evinizde bu yoğunluğu seviyorsanız sümbül çiçeğini tercih edebilirsiniz. Ayrıca sümbül çiçeğinin bakımı da oldukça kolaydır. Ekim Kasım aylarında kuru bir toprağa 15 cm derinlikte ve 15 cm mesafeden dikin ve gelecek baharda harika bir renk ve koku sonucu elde edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Monstera Çiçeği

Laleler

Bir çok lale çeşidi vardır. Erken açan lalelerden geç açan lalelere kadar olan çeşitlerinden alırsanız bahçenizde sürekli rengarenk laleleri görebilirsiniz. Kuru toprağa Ekim sonundan Aralık ortasına kadar istediğiniz yere ve şekilde büyük miktarda lale dikmeniz yeterlidir. Ektiğiniz derinlik yaklaşık 15 cm derinliğinde ve mesafesinde olmasına özen gösterin.

Nergis

Nergisler renkleri sayesinde her bahçeye büyülü bahar dokunuşu verir. Güneşli olsun ya da olmasın sadece her yerde kök salmakla kalmazlar ve her yıl başka bir yere taşınmaya gerek kalmadan daha da gür bir şekilde büyürler. Aynı zamanda bahçenize ekebileceğiniz çok sayıda nergis çeşidi vardır. Kasım ayının sonundan önce 10 cm derinliğinde yerlere ekmelisiniz.

Kardelen Çiçeği

Kardelen çiçekleri dondan etkilenmeyen çiçeklerdir. Yere bakan çan görüntüsünde çiçekleri ile harika bir görüntüsü olan kardelen çiçeği içinizi aydınlatacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir