Karanfil Çiçeği Anlamı

Konu İçeriği

Karanfil, Dünyanın ılıman bölgelerinde yetişir ve bilimsel adı Dianthus’ dur ve Yunancadan gelir. Karanfil, Caryophyllaceae ailesinin bir parçası olan ve her şeyden önce renkleri ve kokularıyla çok beğenilen bir bitkidir. Karanfil, 80 santimetre yüksekliğine ulaşabilir. Çiçeğin orijinal rengi pembe-mordur ancak şu anda kırmızı, beyaz, sarı ve yeşil dahil olmak üzere birçok farklı renk çeşidi bulunmaktadır.

Karanfil, Avrupa, Güney Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Orta Asya ve Çin arasındaki ılıman bölgelerde yetişir ve kökenleri, tanrıların kutsal ve ölümsüz olarak kabul edildiği Yunanlılar ve Romalılar zamanına kadar uzanır. “Karanfil” adı, “taç giyme töreni” ve “taç” ile eşanlamlı olabilir, çünkü Yunan döneminde karanfil çiçekleri tören taçları yapmak için kullanılmıştır.

Karanfilin Çiçek Dilinde Anlamı

Karanfiller

Karanfil samimiyeti ve dayanıklılığı ifade eder, ancak renge bağlı olarak çok çeşitli mesajlar verir. Karanfil, 1974’te Portekiz’de diktatörlüğe karşı “karanfil devriminin” simgesidir.

Tutku, arzu ve kaprisler, genellikle karanfilin sembolize ettiği şeylerdir. Karanfil renklerinin de kendine özgü anlamları vardır:

  • Kırmızı: Öfke, kızgınlık ama aynı zamanda enerji, hayranlık ve korku.
  • Beyaz: Beyaz karanfil sadakati temsil eder. Karşılıklı sevgiyi, güzelliği ve masumiyeti sembolize eder; ve diğer kişinin, onun benzersiz olduğunu anlamasını sağlamanın bir yoludur.
  • Pembe: Pembe karanfil unutulmaz bir anıyı, tatlı ve sevecen bir düşünceyi ifade eder.
  • Mor: Fransa’da mor karanfil cenazelerde kullanılır, ancak çiçek dilinde hevesi temsil eder.
  • Sarı: Çiçeklerin dilinde sarı karanfil, kişinin duyguları hakkındaki kararsızlığı ve belirsizliği ifade eder.
  • Çizgili: Olumsuz cevap, reddediyorum.
  • Benekli: Verene güvenmeyi tavsiye eder.
  • Yeşil: Yeşil karanfil sebat ve bilginin yanı sıra sakinlik ve denge veren sakinleştirici etkiler veren bir renktir.

Karanfil Çiçeği Efsaneleri

Karanfil çiçeği efsaneleri

Karanfil çiçeğinin arkasında birçok efsane vardır; Birçoğu arasında, iki farklı versiyona bölünmüş mitolojik bir masaldan bahsediliyor:

İlginizi Çekebilir  Guzmanya Çiçeği Bakımı

Rönesans Efsanesi

Bir Rönesans efsanesine göre, karanfil Diana’nın bir hevesinden doğmuştu. Bir çobana aşık olan ancak bekarete bağlı olduğu için onunla birlikte olamayan avcı tanrıça, diğer kadınları görmesini engellemek için gözlerini yırtarak onları yere fırlattı. Ve o iki göz iki beyaz karanfil olarak filizlendi.

Hristiyan Efsanesi

Hristiyan bir efsaneye göre, Meryem Ana çarmıha gerilmiş oğlunu görünce ağlamaya başladı ve gözyaşları beyaz karanfillere dönüştü ve yere düştü.

Çiçeklerin anlamlarını merak ediyorsanız “Kalanşo Çiçeği Anlamı ” yazımızı da incelemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir