10 Farklı Çiçeğin Kısa Anlamları

Konu İçeriği

Çiçeklerin antik çağdan beri belirli sembolik anlamları vardır. Çiçeklerin güzellikleri dışında belirli anlamları, sembolleri ve hatta hikayeleri vardır. Bu anlamlar her çiçekte farklıdır ve hatta renklerine göre bile anlamları değişik gösterebilir. Sayısız çiçek vardır ve biz bu çiçekler arasından en çok bakılan çiçek türlerini seçtik. İşte bu çiçek türlerinden bazılarının anlamlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bu yazımızda ki çiçeklerin haricinde daha bir çok çiçeğin anlamını merak ediyorsanız ” Çiçeklerin Anlamları ” kategorimize göz atabilirsiniz.

Orkide Çiçeğinin Anlamı

Orkide çiçeği her özel günde hediye edilebilecek bir çiçektir. Anneler günü, evlilik yıl dönümü, kadınlar günü, açılış gibi özel günlerde hediye edilebilir. Çiçek dilinde orkide, incelik, zarafet, şevk, tam bağlılık, çekicilik ve duygusallık anlamına gelir.

Lale Çiçeğinin Anlamı

Lale çiçeğinin bir çok rengi vardır. Orta Asya’ya özgü olan lale sıklıkla yetiştirilen çiçek soğanıdır. Lale çiçeği genel olarak aşk ilanı anlamına gelir fakat renklerine göre anlamları değişiklik gösterir.

 • Kırmızı lale: aşk ilanı
 • Turuncu lale: yaşam gücü, enerji
 • Sarı lale: sevinç
 • Beyaz lale: saygınlık, özür dileme

Gülün Anlamı

Gül, Dünya’da en çok bakılan ve hediye edilen çiçektir. Güller derin hisleri ifade eder. Gül, aşk tanrıçaları olan Romalılar için Venüs’ün ve Yunanlılar için Afrodit’in çiçeğidir. Katolikler için beyaz gül ağacı, Meryem Ana’nın sembolüdür. Güller, sevgi, bağlılık, hayranlık, bütünlük ve güzellik için verilebilecek çiçeklerden biridir. Gül çiçeğinin anlamı renklerine göre de farklılık gösterir.

 • Kırmızı gül: Ateş, tutku ve aşkı ifade eder.
 • Sarı gül: Bilgi, dostluk, kıskançlık, sadakatsizlik ve utanç duygularını ifade eder.
 • Beyaz gül: Masumiyet, saflık, açık sözlülük, tevazu, bağlılık duygularını ifade eder.
 • Siyah gül: Hoşçakal, terk edilme, ölüm, nefret duygularını ifade eder.
 • Pembe gül: Lütuf, zarafet, hayranlık, sempati anlamına gelir.
İlginizi Çekebilir  Kalp Kalbe Karşı Çiçeği

Ayçiçeğinin Anlamı

Ayçiçeği

Ayçiçeği rengiyle içimizi aydınlatan bir çiçektir. Güneşin rengi olduğu için ayçiçeği, yaşam ile ilişkilendirilir. Ayçiçeği hediye ettiğinizde, ulaşılan bir hedefin, bir zaferin kutlaması olarak verilir. Ayçiçeği aynı zamanda karşılıksız aşkı da ifade eder.

Kardelen Çiçeğinin Anlamı

Kardelen çiçeği kışın, kar altında açması ile umudun çiçeği haline gelmiştir. Doğal olarak, yaşamın, umudun, sadeliğin ve güzelliğin başlangıcını temsil eder. Kardelen çiçeği, zor anlardan sonra, zorlu yaşam geçişlerinden sonra umut ve teselli dilemek için bir hediye olarak verilmelidir.

Kasımpatı Çiçeğinin Anlamı

Kasımpatı çiçeği Asya’ya özgü bir çiçektir. Kasımpatı çiçeğinin iki farklı anlamı vardır. Batı ve doğu ülkelerde anlamları birbirine tamamen zıttır. Batı ülkelerinde kasımpatı çiçeği, ölüleri anmayla ile ilişkilendirilir ve ayrılık anlamına gelebilir. Doğu ülkelerinde ise bir yaşam belirtisidir. Canlılığı ve barışı temsil eder.

Leylak Çiçeğinin Anlamı

Leylak çiçeği, Asya ve Güneydoğu Avrupa’da ortaya çıkmıştır. 16. yüzyılda Batı Avrupa’ya tanıtılmıştır. Leylak çiçeği, çiçeklerin dilinde renklerine göre anlamları vardır. Her renk leylağın ayrı bir anlamı vardır.

 • Beyaz leylak: saflık ve çocukluk anlamına gelir.
 • Mor leylak: aşıklara adanmış çiçektir.

Mimoza Çiçeğinin Anlamı

Mimoza Çiçeği

Mimoza çiçeği kadınlara adanmış bir çiçektir. Mimoza çiçeği kadını temsil eder, kadına, güç, özerklik ve özgürlük katar. İşte bu yüzden 8 Mart Kadınlar Gününü kutlamak için seçilen bir çiçek olmuştur.

İris Çiçeğinin Anlamı

İris çiçeği evrensel olarak kabul edilir ve bulunduğu her ülkede farklı anlamları vardır. İris çiçeği genel olarak, mutlak güven, dostluğun sevgisi, gerçeğin zaferi, ama her şeyden önce bilgelik anlamına gelir. İris çiçeği renklerine göre anlamları değişir.

 • Beyaz iris: beyazlık ve saflık anlamına gelir.
 • Mavi iris: inanç, beklenti ve umut anlamına gelir.
İlginizi Çekebilir  Mimoza Çiçeği

Lilyum Çiçeğinin Anlamı

Lilyum çiçeği, iffetli, saf, masum, samimi olan her şeyin sembolüdür ve aynı zamanda hayatın asaletini ve gururunu temsil eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir