Ayçiçeği Anlamı

Ayçiçeği diğer adı Günebakan Çiçeğinin bilimsel adı Helianthus’tur. Papatyagiller familyasında Asteraceae dahil olan bir cinstir. 25 ile 300 santimetre yüksekliğe sahip tek yıllık veya çok yıllık bitkilerdir. Tüm ayçiçeklerinin çiçekleri sarı ile turuncu renktedir ve türe bağlı olarak Temmuz’dan Eylül’e kadar açarlar. Ayçiçekleri yüzlerini daima Güneşe dönerler.

Ayçiçeğinin insan sağlığını da oldukça faydalı bir çiçektir. Kolesterol düşürücü, yatıştırıcı, sakinleştirici, ateş düşürücü, balgam söktürücü, cilt bakımı, antienflamatuvar, antispazmodik, öksürük giderici, balgam söktürücü, antibakteriyel özellikleri vardır.

Ayçiçeği görünüşü ile herkesi büyüleyebilen bir çiçektir. Bir ayçiçek bahçesine girildiğinde o atmosferde fotoğraf çekilmemek büyük eksiklik olur. Böyle güzel görüntüsü olan bir çiçeğin elbetteki çok da güzel bir anlamı vardır. Ayçiçeğinin çiçek dilinde anlamı mutlak özveri ile birleştirilmiştir. Ayrıca ayçiçeği ve anlamı her zaman güneş ile birleştirilir. Ayçiçeği, bakışlarını doğudan batıya bütün gün güneşe çevirerek heliotropisme yol açar. Sevgilinizden aldığınız bir ayçiçeği hediyesi size hayatının geri kalanını sizinle geçirmek istediğini söylemek istiyordur.

Ayçiçeği; neşe, gün ışığı ve başarı anlamına gelir. Hızlı bir iyileşme için iyi bir fayda sağlar ve pozitifliği aşılamak istediğinizde bunu hediye edebilirsiniz. Sevginin sembolü olarak ayçiçeği de hippilerin popüler bir simgesiydi ve birlik, barış ve hayırseverlik çabalarını çok iyi somutlaştırdı. Ayrıca ayçiçeği doğurganlığın da sembolüdür.

Ayçiçeği gibi sarı çiçeklerin anlamını öğrenmek için ” Sarı Çiçek Anlamı ” yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kasımpatı Çiçeği Anlamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir