Kalanchoe Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Kalanşo veya Kalanchoe çiçeği görünüşüyle herkesi büyüleyebilen bir çiçektir. Evlerde masaların üstlerini, pencere kenarlarını balkon kenarlarını süsleyen kalanchoe çiçeği, uzun ve güvenilir çiçeklere sahip renkli ev bitkileridir. Sukulent ailesine ait olan kalanchoe çiçeği etli ve sulu bir bitkidir. Genellikle trapik bölgelerde yaşan kalanchoe çiçeğinin kırmızı, sarı, turuncu, pembe gibi bir çok renkte çiçek açar. Evleri süsleyen bu güzel çiçeğe bakmak oldukça da kolaydır.

Bu yazımızda sizlere Kalonchoe çiçeğinin bakımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Kalanchoe Çiçeği Bakım Önerileri

Kalonchoe çiçeği bakımı çok zor bir çiçek değildir. Bakalım bu çiçeğin, bulunması gereken yer, bakımı, sulaması vs. hakkında bilinmesi gerekenler neler.

Yer

Kalanchoe çiçeği doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gereken aydınlık bir yeri sever. Bu, yaprakların kırmızımsı ve kıvrılmasına neden olabilir. Kış aylarında ise bulunduğu ortam serin olabilir genellikle 15 ° C civarındaki sıcaklıklar idealdir.

Pembe kalanşo çiçeği

Bakımı

Uygun bakımla Kalanchoe çiçeği, beyaz, sarı, turuncu, pembe veya kırmızı renklerdeki çeşitliliğe bağlı olarak her yıl yeniden çiçek açar. Ana çiçeklenme dönemi Şubat ve Haziran ayları arasındadır, ancak bu süre özenle uzatılabilir. Çiçeklenme süresini uzatmak için sadece ölü çiçekler tek tek koparmanız gerekir, saplarını koparmamaya dikkat etmelisiniz. Serbest kalan salkımlar yeni çiçekler yaratmaya devam eder.

Sulama

Kalanchoe çiçeği, çok az su ile idare eden çok tutumlu bir bitkidir. Kural olarak haftada bir sulama yeterlidir. Bununla birlikte, Kalanchoe toprağının hala biraz nemli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bitki ne kadar soğuksa o kadar az suya ihtiyaç duyar.

Gübrelemek

Nisan’dan Ağustos’a kadar olan dönemde Kalanchoe çiçeğine, her 14 günde bir sıvı gübre verebilirsiniz.

Budama

Yaprak sapları çok uzarsa, budanabilirler.

Çoğaltmak

Kalanchoe çiçeğini çoğaltmak istiyorsanız, bu çok kolay kesimlerle yapılabilir. Mevcut Kalanchoe’dan 10 cm uzunluğunda sürgün uçları çıkarılır ve hafifçe kurutulur. Daha sonra kesim bir saksıya (tercihen toprak ve kum karışımı) yerleştirilir ve sulanır. İlk kökler birkaç gün sonra ortaya çıkacaktır. İlkbahar, genel olarak hem üreme hem de saksı değişimi için en iyi mevsimdir.

İlginizi Çekebilir  Yılanderisi Çiçeği

Hastalıklar

Daha önce de belirtildiği gibi, kalanchoe çiçeği sağlamdır. Ama güçlü güneş ışığı ve çok fazla sudan yapraklar düşebilir; kökler ve bitki sapı çürür. Nem çok yüksekse külleme oluşabilir, ancak bununla uygun bir böcek ilacı ile çok iyi mücadele edilebilir.

Kalanchoe çiçeği görünüşü ile herkesi etkileyen bir çiçektir. Peki ya kalanşo çiçeğinin anlamı hakkında ne biliyorsunuz. ” Kalanşo Çiçeği Anlamı ” yazımızdan kalaonşo çiçeğinin anlamı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

One thought on “Kalanchoe Çiçeği Bakımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir