Balkon Çiçekleri

Konu İçeriği

Balkonda çiçek yetiştirmek oldukça keyiflidir ama diğer taraftan da meşakkatlidir. Balkonda bakılacak çiçeklerin bakımı, küçük bir alanı büyük göstermeye benzer. Bütün çiçekler dikkatle seçilmelidir. Balkon çiçekleri seçerken ayrıca balonda büyümeye ve açık hava koşullarına uygun çiçeklerin seçilmesi önemli bir diğer konudur.

Balkon Çiçekleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Öncelikle seçeceğiniz balkon çiçekleri dayanıklı olmalıdır? Kırılgan veya aşırı esneyebilen çiçekler, balkonda bakmak için uygun değildir.

Budanabilen ve şekillendirilebilen cüce bitkilerden seçebilirsiniz. Balkonunuz yeterince genişse, daha büyük saksılarda yetiştirebileceğiniz çiçekleri de tercih edebilirsiniz.

Balkon çiçekleri seçimi konusunda bir diğer tavsiyemiz, uzun süre çiçek veren bitkileri seçmenizdir. Dikenli çiçeklerden ise kaçınmalısınız. Gül çeşitleri kimi zaman balkonda bakılıyor olsa da, daha çok bahçede, saksı dışında yetiştirmek daha doğrudur.

Yine yaprak döken çiçekler de tercih edilmemelidir. Balkonunuza çıktığınızda, dört mevsim yeşil bitkiler görmek istemeniz doğaldır. Yaprak döken bitkilerin, senenin 4-5 ayını çıplak geçirdiğini unutmamalısınız.

Çiçek veren iç mekan bitkileri, balkonda yetiştirmek için iyi birer seçim olacaktır. Çünkü bu çiçeklerin büyük bölümü çok fazla ışık istemez.

Balkon saksı çiçekleri, doğru bir biçimde konumlandırılmalıdır. Çiçeğinizi, balkonunuzun güneş ışığı alma durumuna göre seçmelisiniz. Bir bitkinin az çiçek vermesi, zararlı böceklere maruz kalması, yeterli güneş ışığı almadığı anlamına gelir.

Mor, pembe ve beyaz petunyaların doldurduğu bir sepet, mor ve bordo tonlardaki hercai menekşeler, mor lobelialar, balkon saksı çiçekleri içinde en güzelleridir.

Şimdi biraz daha detaylıca yetiştirebileceğiniz balkon saksı çiçeklerine bakalım.

En Güzel Balkon Saksı Çiçekleri İçin Öneriler

Begonya

Birçok begonya türü var ancak düşük ışıkta bile çiçeklerini uzun süre dökmeyen melek kanadı ve çiçekli begonya, balkon çiçek saksıları içinde en güzel çiçeklerdendir. Kuzey doğu, doğu veya kuzey yönlerine bakan balkonlarda bu begonya türlerini yetiştirebilirsiniz. Güneye bakan balkonlar da bu çiçekler rahatlıkla yaşayabilir.

İlginizi Çekebilir  Çiçek Nasıl Kurutulur?

Begonvil

Begonviller, uzun ömürlü çiçek türlerinden biridir ve balkon saksı çiçekleri arasında en güzel görünüme sahip olanlardandır. Elbette avlu veya bahçe için, ağaç begonvil çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Kamelya Çiçeği

Kamelyalar, seçilebilecek en güzel balkon çiçekleri arasında yer alır. Özellikle yaprak dökmeyen beyaz kamelya çiçekleri, balkonlara çok yakışır. Fakat kamelya çiçeğinin, bir nebze daha fazla güneş ışığı istediğini belirtmek gerekir.

Cüce Murraya (Orangenraute)

Cüce murraya da balkonda yetiştirilebilecek çiçekler arasındadır. Fakat cüce murraya da tıpkı kamelya çiçeği gibi bir miktar daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar.

Mandevilla

Uzun süre çiçek açan mandevilla çiçeği, tercih edebileceğiniz bir diğer balkon çiçeğidir. Yaz aylarında, pembe, kırmızı ve beyaz renklerde çiçekler açan mandevilla çiçeği, güneşi daha çok sevse de az güneş alan balkonlarda da yetiştirilebilir.

Sukulent

Sukulentler daha çok yapraklı bitki türleri olarak bilinse de, kalanchoe, frangipani ve hoya gibi türleri, çiçek açan sukulent çiçeklerindendir. Balkon çiçekleri arasında sukulentleri seçmeniz için en önemli nedenlerden biri, özellikle güneşli balkonlarda tozu ve böcekleri çekme özelliğine sahip olmasıdır.

Genel anlamda tercih edilebilecek balkon saksı çiçekleri bunlardır. Elbette sayıyı çoğaltmak mümkün ancak bu çiçeklerin balkonda yetiştirilmeye çok daha uygun olduğunu belirtelim.

Öte yandan canlı bitkilerin yanı sıra, yapay balkon çiçekleri de tercih edebilirsiniz ancak yapay balkon çiçekleri, asla canlı bir bitkiye sahip olmaya benzemez.

One thought on “Balkon Çiçekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir