Pilea Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Pilea Çiçeği

Pilea (Pilea peperomioides) çiçeği aslında birçok isimle anılan çiçeklerden biridir. Çin’den tüm dünyaya yayılan Pilea çiçeğine, dünya genelinde, Çin para fabrikası, dostluk fabrikası ve UFO fabrikası gibi ilginç isimler verilmiştir.

Pilea Çiçeği Nerede Konumlandırılmalıdır?

Pilea çiçeği, direk güneş ışığı almayan fakat aydınlık yerleri seven bir çiçektir. Çünkü doğrudan güneş ışığına maruz kalması, yapraklarının yanmasına neden olabilir. Pilea çiçeği aslında güneşi seven bir bitkidir lakin doğrudan güneş ışınlarına karşı konumlandırılması uygun değildir. Pileayı, şayet mümkünse evinizin kuzey tarafına, güneş de görebilen bir yerde yetiştirmeniz doğru olacaktır.

Pilea Çiçeği Bakımı

Pileanın bakımı için en önemli konu toprağın drenajının iyi olması ve drenaj için uygun deliklere sahip bir saksı içine yetiştirilmesidir. Pilea çiçeği bakımı için önemli bir diğer husus sulamadır. Toprak kuruduğunda çiçek sulanmalıdır. Yaprakların buruşmaya başlaması ve sarkması, pilea çiçeğinin suya ihtiyacı olduğu anlamına gelmektedir.

Ayrıca pilea çiçeğinizin saksısını haftada bir defa döndürerek, güneş ışıklarından zarar görmesini sağlayabilirsiniz. Yine tozlandığını gördüğünüzde, yapraklarını silebilirsiniz. Ayda bir defa yeşil gübre kullanarak pilea çiçeğinizin sağlıklı kalmasını destekleyebilirsiniz.

Pilea Çiçeği Bakımı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anavatanı Güney Çin olan pilea çiçeklerinin en güzel özelliklerinden biri, ana bitkinin yanı sıra yavru diye adlandırabileceğimiz çiçeklerin saksının içinde türemesidir. Pilea çiçeğini çoğaltmak için yapmanız gereken tek şey, bitkinin toprağın altında kalan bu küçük sürgünlerini birkaç cm derinlikten temiz bir bıçakla kesmeniz ve yeni bir saksıya almaktır. Dilerseniz direk nemli bir toprağa ekebilir, dilerseniz bir müddet suyun içinde bekletip köklendikten sonra saksıya alabilirsiniz.

Pilealar aşırı sulanmayı sevmez. Toprağın üst kısmı kuruduktan sonra sulamanız uygun olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bitkinizi yetiştirdiğiniz saksının drenaj deliklerinin olması önemlidir. Aksi taktirde çiçeğinizin kökleri çürüyebilir.

İlginizi Çekebilir  Kartopu Çiçeği

Öte yandan toprağın üstünde gördüğünüz küf, çiçeğinizin köklerinin çürümeye başladığının habercisidir. Pilea çiçeğinin sağlıklı kökleri, açık renklidir. Koyu ve çürümüş kökleri keserek, çürümenin yayılmasını önleyebilirsiniz.

Bitkinizin yaprağının kubbemsi bir biçimde kabarmaya başladığını görürseniz, bu çiçeğin yeterli ışık almadığını anlamına gelir.

Çiçek bakımı sizlerin de bildiği gibi itina isteyen bir iştir. Bu nedenle çiçeklerinize gereken özen ve ilgiyi göstermezseniz, onları kaybedebilirsiniz. Pilea çiçeği bakımı ile ilgili genel anlamda bilmeniz gereken bilgiler özetle bu şekildedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir