Evde Saksı Yapımı

Konu İçeriği

İç mekan bitkileri yetiştirmek, balkonlarınızı veya bahçelerinizi çiçeklerle süslemek en büyük hobilerinizden biri olabilir. Bu hobiniz oldukça pahalı bir alışkanlığa dönüştüyse, maliyetleri düşürmenin bazı yolları var. Çiçek yetiştirirken en büyük maliyetlerden biri saksı satın almaktır. Eskiden Vita yağların kaplarına, teneke kutulara çiçekler ekerdi kadınlar. Bugün de yoğurt kaplarında, teneke kutularda çiçek yetiştiren kadınlar var tabi. Ama artık birçok kimse çiçeklerini saksılarda görmek istiyor.

Peki! Çiçeklerinizi yetiştireceğiniz saksıları kendiniz yapmayı hiç düşündünüz mü? Evde saksı yapımı için nelere ihtiyacınız var biliyor musunuz? Evde saksılarınızı kendiniz yaparsanız, maliyetleri ciddi oranda düşürebilirsiniz. Özellikle artık bulunduğu kaba sığmayan çiçeklerinizi daha büyük saksılara almanız gerektiğinde, yeni saksılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Balkon saksı çiçekleri, iç mekan bitkileri veya bahçe bitki ve çiçekleri için evde saksı nasıl yapılır, adım adım anlatalım. İstediğiniz şekil, boyut ve renkte evde beton saksı yapımının ne kadar kolay olduğunu birlikte görelim.

Evde Saksı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

1 küçük (yaklaşık 8 kg) torba beyaz çimento (yaklaşık 5 saksı çıkar)
Güvenlik gözlüğü veya maske
Su
Beton ve renkleri karıştırmak için çubuk veya kaşık
Beton karıştırmak için eski kaplar
Kalıp olarak kullanmak için çeşitli plastik kaplar
Açıklığı oluşturmak için ortasına yerleştirilecek küçük kaplar
Akrilik boya
Küçük taşlar
Makas
Küçük bir mala
Çiçek veya saksı bitkileri

Adım Adım Evde Beton Saksı Yapımı

1. Adım;

Güvenlik gözlüklerinizi ve maskenizi takın. Çünkü çimento tozu zehirlidir! Paketin üzerindeki talimatları izleyerek betonu karıştırın. Daha ince bir yüzey için kum ekleyebilirsiniz. Betonu ayrı kaplara dökün.

2. Adım;

Betonları döktüğünüz kaplara boya ekleyin. Boya ve beton karışımı kuruduğunda rengin çok daha açık olacağını unutmayın. Bu nedenle renk seçerken koyu renkleri seçmenizde yarar var.

İlginizi Çekebilir  Çiçek Nasıl Kurutulur ?

3. Adım;

Farklı şekillerdeki kalıp kaplarınıza biraz çimento dökün.

4. Adım;

Saksılarınızı ayrı renk yapabileceğiniz gibi, her saksı için ayrı bir renk de tercih edebilirsiniz. Saksılarınıza şekil vereceğiniz kapların üst kısmı bir parmak kalınlığı kadar boş kalacak şekilde beton dökün. Betonu bir çubuk veya kaşık yardımıyla karıştırın.

5. Adım;

Saksının ağzını oluşturabilmek için her doldurulmuş kalıp kabının ortasına daha küçük bir kap yerleştirin.

6. Adım;

Ağırlığını azaltmak için daha küçük kabın ortasına biraz taş koyun, ancak çok fazla değil, yoksa tabana dokunacaklar ve saksı çok ince (veya hiç) bir tabana sahip olmayacak. Betonu sertleşmesi için bir kenara bırakın. Yaklaşık 1 gün boyunca kuruması ve sertleşmesi için bekleyin.

7. Adım;

Tamamen kuruduktan sonra, hem dış hem de iç kapları dikkatlice çıkarın. Şekil için kullandığınız kabın kenarlarını kesmek için makasa ihtiyaç duyabilirsiniz.

1. Adım;

Saksınız artık bitki veya çiçek ekmeye hazır. Uygun drenajlı bir toprağa çiçeğinizi ekebilirsiniz.

Evde saksı yapımı, işte bu kadar basit…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir