Kapalı Çuha Çiçek Türleri Bakım İpuçları

Konu İçeriği

Yüzlerce çuha çiçeği türü arasında, çiçekçilerden kışın ortasından bahara kadar bulunan ve ev bitkileri olarak yetiştirilen sadece birkaçı vardır. Çuha çiçeği bitkinize bol miktarda ışık verin ve uzun bir çiçek mevsiminin tadını çıkarın. Pembe, mor, sarı, kırmızı, turuncu, beyaz ve iki renkli parlak, hoş kokulu çiçeklerden oluşan bir höyük üretir ve genellikle gözler adı verilen sarı merkezlere sahiptir. Rengârenk çiçekleri, orta-yeşil dikdörtgen yapraklardan oluşan bir rozetin üzerinde büyür.
Peri çuha çiçeği ( P. malacoides ) uzun saplarda yıldız şeklinde çiçeklere sahiptir. Diğer bir uzun boylu çeşidi ise Alman çuha çiçeği aynı zamanda zehirli çuha çiçeği olarak da adlandırılır, yaprakları cilt tahrişine neden olabilir. ( P. obconica ) beyaz, leylak, kırmızı ve pembe tonlarında hoş kokulu çiçeklerle her biri yeşil tomurcuklara sahiptir. Çin çuha çiçeği ( P. sinensis ) pembe ve leylak tonlarında kırışık çiçeklere sahip küçük bir bitkidir.

Çiçek Türleri

Not: Snapdragon (Aslanağzı) Çiçeği Bakım İpuçları için tıklayabilirsiniz.

Yeni açılmaya başlayan tomurcuklu bitkileri seçin. Birkaç hafta süren çiçek türleri tadını çıkaracaksınız. Çuha çiçeği çiçeklerinizi 16 ° C’den düşük serin bir yerde tutarak daha uzun süre dayanmasını sağlayın. Bitkiniz, etrafına plastik veya folyo sarılı bir çiçekçi dükkânından geldiyse, çıkarın.
Sade bir saksı ile örtmek ister misiniz? Bir önbellek (drenaj delikleri olmayan dekoratif bir saksı) içine koyun. İç saksıya drenaj suyunun üstünde tutmak için dibine çakıl taşları koyun.
Çuha çiçeği tipik olarak birkaç hafta çiçek açar ve genellikle çiçek açtıktan sonra atılır, çünkü yeniden büyümesi zordur. Bununla birlikte, P. polyantha, daha fazla çiçek mevsimi için bahçede gölgeli bir yere ekilebilir.
Bu iç mekân güzelliğini mutlu tutmanın en büyük zorlukları nem ve ışık gereksinimleridir. Kuru toprak veya doğrudan güneş, çuha çiçeğini solgunlaştırır. Bitkiniz için harika bir yer bulun. Parlak bir güneş ışığı idealdir.
Birkaç bitkiyi dekoratif bir saksıya koyun. Bir şekilde parlak zıt renkleri bir grupta birbirini tamamlama eğilimindedir. Kokulu yasemin veya siklamen gibi diğer kış açan bitkilerle birlikte sergileyin. Çiçeklenme süresini uzatmak için harcanan çiçekleri sıkıştırın.
Kahverengi yaprak uçlarına kuru hava veya toprakta çözülebilir tuz birikmesi neden olabilir. Toprağın üzerine yavaşça oda sıcaklığında su dökerek tuzları kolayca temizleyebilirsiniz. Su tahliye deliklerinden boşalıncaya kadar bekleyin, ardından birkaç kez daha tekrarlayın. Yanmış yapraklar (kuru, kahverengi lekeler) sert güneş ışığından kaynaklanır. Çuha çiçeği bitkinizi iç mekânda parlak, dolaylı ışıkta tutun. İlkbaharda bitkinizi dış mekâna koyarsanız, gölgede tutun.
Dikkat edin. Örümcek akarları, bu zararlılar ev bitkilerini istila etmeye teşvik eder, bu da nemi yüksek tutmak için bir başka neden. İlk önce yaprakların alt kısımlarında soluk ağlar göreceksiniz. Bitkiniz kötü bir şekilde istila edilmişse, bitkinizi atın. Bu zararlı haşereler diğer iç mekân bitkilerinize hızla geçecektir.

İlginizi Çekebilir  Hazeran Çiçeği

Primrose Çiçek Türleri Bakım İpuçları

Menşei: İngiltere, Almanya ve Çin
Yükseklik: 20-30 cm yüksekliğindedir.
Işık: Parlak, dolaylı ışık kullanın. Bitkinin solmasına veya kahverengi kavurma izleri oluşmasına neden olacak. Doğrudan güneşten uzak tutun.
Su: Toprağı eşit şekilde nemli tutun. Çuha çiçeği onları mutlu etmek için sık sık sulamaya ihtiyaç duyar. Bitkilerinizin susamaması için yakınlarda bir kapalı sulama saksısı bulundurun. Bu bitki toprak kuruduğunda çabuk soluyor. Kök çürümesine yol açabilecek ıslak toprağı önlemek için drenaj delikleri olan bir saksı kullanın. Sarı yapraklar aşırı sulamanın bir işaretidir.
Nem: Nemli havaya ihtiyaç duyar. Etrafındaki nemi artırmak için saksıyı bir nem saksısına yerleştirin. Buğu yapmayın çünkü çuha çiçeği, suyu hapseden kıllı yapraklara sahiptir ve bu da mantara neden olur.
Sıcaklık: Ortalama sıcaklıklar 10-18 ° C arasında soğutun. Maksimum 16 ° C sıcaklıkta tutulursa çiçekler daha uzun süre taze kalır.
Toprak: Afrika menekşesi karışımı gibi turba yosunu bazlı saksı karışımı toprak kullanın.
Gübre: Çiçek açarken gübreleme yapmayın.
Yayılma: Kış çiçekleri için geç sonbaharda tohum ekin.

Kaynak: çiçek türleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir