Kaktüs Çiçeği Anlamı

Evin de yada ofisinde bir kez olsun kaktüs bakmayan varmıdır ki? Bence yoktur. Peki kaktüs satın alırken yada birine hediye götürürken ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Genellikle radyosyonu önlemek için bakılan kaktüslerin aslında kendileri gibi dayanıklı anlamları vardır. İirili ufaklı bir çok çeşidi olan kaktüslerin anlamlarını hep beraber inceleyelim.

Kaktüs terimi, kurak bir iklime maruz kalan bölgelerde gelişen, yaprak yerine dikenli ve çoğunlukla süs bitkisi olarak kullanılan etli bitkileri ifade eder. Kaktüsler Cactaceae adı verilen bitki ailesindendir. Özellikle Amerika kıtasında, Kanada’dan Patagonya’ya kadar yaygın olan kaktüsler, bozkırlarda, çayırlarda, çöllerde ve hatta tropikal ve subtropikal ormanların sıcak-nemli bölgelerinde yetişir.

Öncelikle kaktüsler de gül yada lale gibi sevgi duygusunu simgeleyen çiçekler arasında yerini alır. Kaktüs çiçeğinin de diğer çiçekler gibi anlamı vardır. Her şeyden önce, kaktüsün yaşamın olumsuz koşullarına uyum sağlama yeteneği gibi önemli ve güçlü içsel değerlerin bir sembolü olduğunun altını çizmek iyidir. Kaktüs tutkulu aşkı temsil eder, aynı zamanda zor durumların varlığında gerekli bir erdem olan uyum ve cesaretin bir sembolüdür.

Kaktüsün Hikayesi

Kaktüs çiçeği

Eski Yunan da dikenli enginar anlamına gelen kaktüsün elbette ki bir hikayesi vardır. Efsaneye göre, doğumu, eski bir kabileye ait genç ve çekici bir Kızılderili olan Quehualliu ve şefin kızı Pasancana’nın hikayesiyle bağlantılıdır.

Quehualliu ve Pasancana adında İki genç birlikte doğup büyümüşler. Etraflarındaki doğayı, keşfetmeyi hatta yürümeyi bile birlikte öğrenmişler ve yetişkin olduklarında birbirlerini sevdiklerini anlamışlar. Ancak şefin güzel kızı Pasancana için başka planları vardı. Kızının mükemmel ve güçlü bir avcı olan başka bir adamla evlenmesini istiyordu. Ancak iki genç bunu asla istemiyorlardı. Sevgilerinden vazgeçmemek için Quehualliu ve Pasancana birlikte kaçmaya karar verdiler, ancak şef kaçışı fark ettiğinde, kızı geri getirmek için adamlarını bu iki genci aramaya gönderdi.

İlginizi Çekebilir  Şakayık Çiçeği Anlamı

Uzunca bir yol aldıktan sonra yorgun ve bitkin olan Quehualliu ve Pasancana durup dinlenmeye karar verdiler, ancak şefin adamları onları buldu. Kızın, dünya tanrıçası Pachamama’dan yardım istemekten başka yapacak bir şeyi kalmamıştı. Genç kadın, tanrıçaya onları gizlemesi ve şefin adamlarının iki aşığı ayırmasını önlemek için yalvardı, Pachamama onları kaktüse çevirmeye karar verdi. Kaktüs hikayesi de bu şekilde dilden dile dolandı.

Kış çiçeklerinin en güzellerinden bir tanesi de kardelen çiçeğidir. ” Kardelen Çiçeği Anlamı ” yazımızdan kardelen çiçeğinin anlamını öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir