Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Bahçeleri ve balkonları süslemek, güzel bir görüntü elde etmek için cam güzeli çiçeği tercih edilmektedir. Afrika ve Asya’ya özgü olan Cam güzeli çiçeği, çok yıllık bir bitkidir. Ancak donlara karşı güçlü duyarlılığı nedeniyle bir yıllık olarak yetiştirilmektedir. Beyazdan pembeye, kırmızıdan mora kadar çok çeşitli renklerde çiçek açarlar. Cam güzeli çiçeği Yeni Gine çiçeği ve Kına çiçeği olarak da adlandırılırlar. Latince ismi ise Impatiens walleriana’dır. Çiçeklenme dönemi genellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır. Eğer bir cam güzeli çiçeğiniz varsa bakımı hakkında ki bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

Yer

Doğrudan güneş ışığı çiçeğe zarar verebilir o yüzden gölgeli yerlerde de bakılmalıdır. Bu nedenle kuzeye bakan balkonlar veya az aydınlatılmış cam kenarları için çok değerlidirler. Yalnız tamamen güneşten uzaklaştırmamalısınız. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklara maruz kalabilir ama rüzgara karşı hassastır.

Toprak

Cam güzeli çiçeği, suyun akmasına izin veren yumuşak ve hafif bir toprağı tercih eder. Donma riski geçtikten sonra ki Mart-Nisan aylarında dengeli, turba bakımından zengin, bahçe toprağı ile karıştırarak saksısına yada bahçeye ekilebilir.

Sıcaklık

Düşük sıcaklıklardan (max 10 °) hoşlanmayan, yazın yüksek sıcaklıkta bile dışarıda bırakılabilen bir çiçektir.

Pembe cam güzeli çiçeği

Sulama

Cam güzeli çiçeğinizi düzenli olarak sulamalısınız. Toprağı uzun süre kuru bırakmamalısınz. Çiçeğinizi sularken aşırı sudan kaçınmalısınız.

Gübreleme

Cam güzeli çiçeği, bol ve sürekli çiçeklenme için her 7 veya 10 günde bir sulama suyuna, küçük bir doz gübre ilave etmeniz önerilir. Ayrıca toprağı yavaş salınan granül gübre ile karıştırabilirsiniz.

Hastalıklar ve Zararlılar

Kırmızı örümcek yapraklara saldırarak cam güzeli çiçeğinin yapraklarına zarar verebilir. Bitkinin sıcak ve kuru ortamlarda tutulması engellenerek, ortam nemi yükseltilerek engellenir.

Balkonlarınız da veya bahçelerinizde çiçek bakmayı seviyorsanız ” Çiçek Bakımı ” kategorimizden bir çok çiçeğin bakımı hakkında bilgiler alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Bambu Bakımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir