Şans Bambusu Anlamı

Bambu, dünyadaki en dikkat çekici bitkilerden biridir. Binlerce yıllık ve bir o kadar da modern. Hem deniz seviyesinde hem de Himalaya dağlarında meydana gelir. Ve çeşitli türler arasında iç mekan kullanımına uygun bambu bitkileri de vardır. Şans bambusu ne kadar bambu gibi görünse de aslında gerçek bir bambu değildir. Botanik adı Dracaena braunii olan şans bambusu, ejderha ağaçlarının cinsine ve dolayısıyla kuşkonmaz ailesine (Asparagaceae) aittir. Bu cinsten, çoğunlukla Afrika’nın tropik ve subtropiklerinde ve Kanarya Adaları’nda vahşi doğada bulunan yaklaşık 142 tür bilinmektedir.

Şans bambularını son zamanlar da bir çok yerde göre bilirsiniz. Evde dekor olarak da kullanılan bu bitkinin görünüşünün yanı sıra anlamı da oldukça güzeldir. Bu huzur veren bitkiyi sizde seviyor ve evinizde yer veriyorsanız anlamını mutlaka bilmelisiniz. İşte Şans Bambusu Anlamı.

Şans bambusu, 4000 yılı aşkın bir süredir Asya kültüründe mutluluğun sembolü olarak görülüyor. İnsanlığın en eski şans tılsımlarından biri olarak kabul edilir ve Asya’da olası tüm durumlarda şansın, başarının ve sağlığın sembolü olarak verilir.Şans bambuları genellikle birkaç gövde bir araya getirilerek bir demet oluşturulur ve bu geleneksel bakış açısından çok önemlidir. Eski Çin geleneğine göre üç kök mutluluk çeker, beş tanesi doğurganlık ve enerjidir, yedi tanesi sağlıktır, sekiz tanesi mutluluk ve neşedir ve yirmi sapın yaşamın her alanında mutluluk getirdiği söylenir.

Ejderha ağacı, su bambusu veya şans bambusu, aynı zamanda şansı, sağlığı, başarıyı ve zenginliği simgelemektedir. Dahan fazla çiçeğin anlamını öğrenmek için çiçeklerin anlamları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Şans bambusu

Feng Shui’de Şans Bambusunun Anlamı

Çin sanatında ve yaşam alanlarını uyumlu bir şekilde tasarlama biliminde, yaşadığınız yeri olumlu yönde etkilemek için şans bambusu kullanılır. Bitki büyümeyi, yaşam enerjisini, gücü ve canlılığı destekler. Aynı zamanda atılganlık ve tazelik anlamına gelir. Şans Bambusu genellikle Feng Shui’de ateş unsurunu simgeleyen kırmızı bir kurdele ile sarılır, bu durumda “enerji ve mutluluk kıvılcımı” anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir  Dağ Palmiyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir