Gardenya Çiçeği Anlamı

Gardenya, Rubiaceae familyasına ait bir bitki cinsidir. İsminin kökeni İskoç doğa bilimci Alexander Garden’dan gelmektedir. Gardenya cinsi çok sayıda tür içerir ve neredeyse tamamı Çin, Japonya ve Güney Afrika’ya özgüdür. Gardenya çiçeği, yüksekliği 2 metreye kadar ulaşabilen yaprak dökmeyen bir bitkidir. Genelde çalılıktır, ancak bazı tropikal ülkelerde ağaçsı bir alışkanlığa sahip olabilir ve 15 metre yüksekliğe ulaşabilir. Gardenya çiçeğinin parlak koyu yeşil renkli, kösele ve mızrak şeklinde yaprakları ve yoğun beyazla renklendirilen çiçekleri vardır.

Gardenya çiçeği, 1700’lerin sonunda, yani tam romantizmle Avrupa kıtasında popüler hale geldi. Popülerliğinin nedeni sade güzelliği ve eşsiz kokusudur. Kokulu esans olarak parfümeride en çok kullanılan çeşitleri özellikle gardenya florida ve gardenya thumbergia’dır. Çin’de ise gerdanya çiçeğini çayı tatlandırmak içinde kullanılmıştır.

Çiçeklerin diline gelecek olursak Gardenya çiçeği, samimiyetin ve ruhun saflığının sembolü olarak kabul edilmiştir. Özellikle arkadaşlık ilişkilerinde sıklıkla hediye olarak verilen bir çiçek türüdür. Ayrıca gardenya çiçeği diğer ülkelerde düğün alanlarını ve kiliseleri süslemek içinde kullanılır. Kullanım alanlarından dolayı sevinç anlamına da gelmektedir.

Gardenya çiçeği kolonya

Gardenya çiçeği bazı ülkelerde solan güzelliğin sembolü olarak da kullanılmaktadır. Bu anlamı almasının sebebi ise beyaz çiçek solduğunda aldığı görünümden kaynaklanmaktadır. Çünkü Gardenya çiçeği solmaya başladığında buruşuk ve donuk sarı renkte görünür.

Ayrıca Gardenya çiçeği, multipl sklerozla mücadelenin amblemi olduğu için aynı zamanda bir dayanışmanın da sembolüdür.

İlginizi Çekebilir  Papatya Çiçeği Anlamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir