Çuha Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Çuha çiçeği, en popüler ve en iyi bilinen çiçekli bitkiler arasındadır. Çuha çiçeği ailesi, 500’den fazla tür ve çeşidi ile çok geniştir. Çoğu çuha çiçeği türü otsu, çok yıllık bitkilerdir ve toprak ve bakım ihtiyacı düşüktür. Yaprak döken uzun ömürlü, güçlü renkleri ile her yıl ilkbaharda keyif veren bir çiçektir. Klasik bahar çuha çiçeği dışında, gül çuha çiçeği, kulak kepçesi, çuha çiçeği, top çuha çiçeği ve halı çuha çiçeği en yaygın olarak ekilen türlerdir.

Çuha çiçeği, çiçek açtıktan sonra bahçede yetiştirilebilen ve kalıcı bahçe bitkileri olarak değerlendirilen çok yıllık bitkilerdir. Çuha çiçeği kısa süreli saksı bitkisi olarak da uygundur.

Yer

Rengarenk çiçekleri olan bu bitkileri, çok güneşli olmayan aydınlık bir yerde bakabilirsiniz. Mevsimlik bitki ne kadar soğuksa o kadar uzun süre çiçek açar. Çok sıcak olmayan bir ev girişi veya merdiven boşluğunda bakımı idealdir. 10-15 ° C arası sıcaklıklar idealdir.

Renk renk Çuha çiçekleri

Su

Çuha çiçeği bakımı son derece kolaydır, ancak düzenli sulama şarttır. Çuha çiçeği çiçeklerin üzerine dökülmemesi ve mümkünse asla kurumaması önemlidir. Su basması da önlenmelidir. Ne sıklıkla sulamanız gerektiği büyük ölçüde yerin ve ışık alımına bağlıdır. Bahçedeki bahar çuha çiçeği, ekildikten sonraki ilk yıl içinde yalnızca ek sulamaya ihtiyaç duyar. İlerleyen yıllarda sulama sadece hafif kumlu topraklarda ve yağışsız aşamalarda gereklidir.

Gübreleme

Çuha çiçeği, satın alırken saksıdaki besin içeriği bitki için yeterlidir ve bu nedenle gübreleme kesinlikle gerekli değildir. Gerekirse yüksek kaliteli çiçek gübresi ile sıvı gübre kullanılabilir. Bahçeye ekilen çuha çiçeği ise, ilkbaharda çok yıllıkları aylarca besleyen organik bir gübre kullanabilirsiniz. Çuha çiçeği, zayıf yiyiciler olarak adlandırılır ve genellikle gübre ihtiyacı oldukça düşüktür.

İlginizi Çekebilir  Zıpçıktı Çiçeği

Çoğaltma

Güçlü çok yıllık çuha çiçeği, bölünerek çoğaltılabilir. Bu yayılma yöntemi ideal olarak yaz sonunda gerçekleştirilir. Ayrıca birçok çuha çiçeği türü ekilerek çoğaltılabilir.

Zararlıları ve Hastalıkları

Çuha çiçeği sağlamdır ve çok nadiren hastalıklar, zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar. Çuha çiçeği için gerekli olan tek şey, solmuş çiçeklerin düzenli olarak temizlenmesidir. Bu bakım önlemi sonucunda yeni tomurcuklar oluşur ve tohum oluşumu olmaz.

Kalanchoe Çiçek Bakımı ” yazımızdan Kalanchoe çiçeği bakımı ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir