Guzmanya Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Büyüleyici ve muhteşem olan Guzmania, kuşkusuz garip bir isim ve görünüme sahip, bir ev bitkisidir. Yapay olmadığından emin olmak için ona dokunmak gerek. Görünüşü kadar anlamı da oldukça etkileyicidir. ” Guzmanya Çiçeği Anlamı ” yazımızdan Guzmanyanın anlamını öğrenebilirsiniz. Guzmania cinsi, bromeliad veya ananas familyasına (Bromeliaceae) aittir. İsmi İspanyol eczacı ve doğa bilimci Anastasio Guzmán’a dayanır. Olağan dışı yaprak güzelliği, Orta ve Güney Amerika’ya özgüdür. Yaşam döngüsü üç ile beş yıl arasındadır.

Guzmanya Yetiştirilmesi ve Bakımı İçin Tavsiyeler

Guzmanya çiçeğinin büyümesi zor değil, ancak her şeyden önce doğru bir sulama (boğulmadan doğru bir nem oranı) ve iyi bir ışık dozu, ancak doğrudan güneş ışığında değil, ihtiyaçlarına saygı duyulmalıdır.

Yer

Direkt güneşi sevmez, ancak iyi aydınlatılmış bir alana yerleştirilmelidir. Yeşillik renginin yoğunluğu ışığa olan ihtiyacı yansıtacaktır (eğer ışık çok fazla ise yeşil yanar, çok az ise koyulaşır)

Guzmanya çiçeği

Sıcaklık

İdeal sıcaklık 15-20 ° C arasında değişir, bu nedenle dairelerdeki sıcaklık gayet iyi. Daha yüksek sıcaklıkları kabul eder, ancak daha düşük sıcaklıklar tolere edilmez.

Sulama

Guzmanya çiçeğinin bakında en önemli nokta sulamadır. Toprak sürekli nemli tutulmalıdır ancak tabaklarda köklerin çürümesine neden olabilecek su biriktirmemeye özen göstermelisiniz.

Budama

Guzmanya çiçeği budanmamalı, hasarlı yaprakları ortadan kaldırmanız yeterlidir.

Çoğaltma

Guzmanya çiçeği, bazal sürgünler veya tohumla çoğaltılabilir. Tohumla çoğaltma, ana bitkiye eşit örneklerin elde edilmesini garanti etmez. Bu nedenle, kesin bir örnek almak istiyorsanız, bazal sürgünlerle çoğaltmayı tercih etmek daha iyidir.

Parazitler ve Hastalıklar

Guzmanya çiçeği, hastalıklara karşı oldukça dirençlidir, sorunları çok fazla veya az ışık veya aşırı sulama gibi yetersiz bakımdan kaynaklanır. Yaprak bitleri tarafından saldırıya uğrayarak yapışkan hale gelebilir. Bitki nazikçe sabunla yıkanarak veya belirli böcek ilaçlarıyla işlenerek yok edilirler.

İlginizi Çekebilir  Sedef Çiçeği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir