Kamelya Çiçeği Anlamı

Konu İçeriği

Kamelya çiçeği anlamı nedir? Hangi renk kamelya çiçeği hangi anlama gelir? Kamelya çiçeğinin kültürlere ve ülkelere göre anlamı nedir?

Kamelya çiçekleri güzel oldukları kadar taşıdıkları anlamlarla da bilinen çiçeklerdendir. Eşinize veya sevgilinize olan sevginizin sonsuz olduğunu ifade etmenin en güzel yollarından biri kamelya çiçeği hediye etmektir. Kamelya çiçeğinin anlamı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kamelya ismi, yüzlerce çiçekli çalı ve küçük ağaç türünden birini ifade eder. Kamelya türlerinin büyük bölümü kış mevsiminde çiçek açarken, az bir kısmı ilkbaharın başlarında çiçeğe durur. Kamelya çiçeklerinin birçok türü güllere veya şakayık çiçeklerine benzer. Pembe, kırmızı ve beyaz renklerde çiçek açar.

Kamelya çiçekleri, Hindistan, Kore, Japonya, Çin ve Endonezya dahil olmak üzere Doğu ve Güney Asya’daki bölgelerde yetişir. Çoğu kamelya çiçeği türü, donma noktasının altındaki sıcaklıklara dayanabilir.

Kamelya Çiçeğinin İsmi Nereden Gelmektedir?

Birçok bitki gibi, kamelya (camellia) türü de ünlü taksonomist (bitki bilimci) Carl Linneaus tarafından isimlendirilmiştir. Carl Linneaus kamelya çiçeğine bu ismi verirken, Filipinler’de çiçekler üstüne araştırmalarıyla tanınan eczacı ve botanikçi Georg Joseph Camellia’nın çalışmalarından faydalanmıştır. Bu nedenle çiçeğe Camellia’nın sıyadını vermiştir.

Kamelya türlerinin büyük kısmı Çin ve Japonya’ya özgü olsa da, birkaç tür Filipinler’de de yetişmektedir.

Kamelya Çiçeği Anlamı

Kamelya çiçeğinin anlamı, ülkelere ve kültürlere göre farklılık gösterir. Birbirine yakın anlamlar taşısa da, her ülke için kamelya çiçeğinin anlamı başkadır.

Çin Kültürüne Göre Kamelya Çiçeği Anlamı

Çin’de kamelya çiçeği, boyun eğmeyen aşkın sembolüdür. Neden bu anlama geldiği, kamelya çiçeğinin biyolojik yapısıyla ilgilidir.

Çoğu çiçekte hem taç hem de çanak yaprak bir arada bulunur. Genellikle çiçekler öldüğünde çanak yapraklar kalır fakat taç yapraklar dökülür. Bu durum kamelya çiçeğinde biraz farklıdır. Kamelya çiçekleri öldüğünde, taç yapraklarla birlikte çanak yapraklar da dökülür.

İlginizi Çekebilir  Manolya Çiçeği Anlamı

Peki! Bunun aşkla ne ilgisi vardır? Çinliler, çanak yaprakların bir erkeği, taç yapraklarınsa bir kadını temsil ettiğine inanırlar. Çinlilere göre, birlikte dökülen yapraklar, öteki aleme kadın ve erkeğin birbirinden ayrılmadan gittiği anlamını taşıyor.

Japon Kültürüne Göre Kamelya Çiçeği Anlamı

Çinliler için olduğu gibi Japonlar için de kamelya çiçeği güçlü bir sevginin sembolüdür. Öte yandan kamelya çiçekleri Japonlar için başka anlamlar da taşır.

Japonlar kış aylarında çiçek açan kamelyaları, her şeye rağmen güçlü ve cesur kalmayı başarabilen samuraylarla özdeşleştirir.

Birçok çiçek türü yavaş yavaş ölür ve yaprakları birer ikişer zaman içinde dökülür. Kamelyaların çiçekleriyse birdenbire ve hep birlikte dökülür. Bu durum Japon inanışına göre samurayların rakiplerini nasıl öldürmesi gerektiği ile ilgili bir mesajdır.

Ayrıca Japonlar kamelya çiçeklerini, hayatını kaybeden samuraylarla da ilişkilendirir.

Amerikan Kültürüne Göre Kamelya Çiçeği Anlamı

Kamelya çiçeğinin ABD’deki anlamı da tıpkı Çin ve Japonya’da sembolize ettiği anlama çok benzer.

Kamelya çiçekleri Amerika Birleşik Devletleri’nde sevginin, hayranlığın ve özlemin sembolü olarak görülür. İnsanlar aşık oldukları kimseye olan sevgilerinin büyüklüğünü ifade etmek için kamelya çiçeği hediye eder.

Ayrıca kış aylarının zorlu koşullarında çiçek açan kamelya çiçeği Amerikalılar için güçlüklerin üstesinden gelmek anlamanı da taşır.

Bu pek çok kamelya türü, koşulların genellikle elverişsiz olduğu kış aylarında çiçek açtığından, insanlar bazen bu çiçekleri zorlukların üstesinden gelmeye bağlar.

Renklerine Göre Kamelya Çiçeğinin Anlamı

Kamelya çiçeğinin rengi de farklı anlamlara yorulur. Kamelya çiçeğinin rengini, karşınızdakine vermek istediğiniz mesaja göre seçebilirsiniz.

Beyaz Kamelya Çiçeği Anlamı

Birçok beyaz çiçekte olduğu gibi beyaz kamelyalar da saflığı ve masumiyeti simgeler. Bu nedenle genellikle düğünlerde kullanılırlar. Japonya’da beyaz kamelyalar genellikle ölümle de ilişkilendirilir. Bu sebeple cenazelerde beyaz kamelya çiçeği sıklıkla kullanılır.

İlginizi Çekebilir  Para Çiçeği Bakımı ve Çeşitleri

Öte yandan beyaz kamelya çiçekleri aynı zamanda hayranlık ve saygıyı da sembolize edebilir. Bu durumda, anne-babalarınıza, öğretmenlerinize veya saygı ve hayranlık duyduğunuz kimselere kamelya çiçeği verebilirsiniz/gönderebilirsiniz.

Pembe Kamelya Çiçeği Anlamı

Sevdiğinizden uzun süredir ayrı kaldıysanız ona pembe kamelya çiçeği gönderebilirsiniz. Çünkü pembe kamelya çiçeği özlemi simgeler. Birine olan özleminizi, pembe kamelya ile iletebilirsiniz.

Kırmızı Kamelya Çiçeği Anlamı

Kırmızı renkli kamelya çiçekleri, aşkın, güçlü bir sevginin ve romantizmin sembolüdür. Birine ilgi duyuyorsanız ve aşık olduysanız, kamelya çiçeği aracılığıyla bu duygunuzu karşı tarafa iletebilirsiniz.

Sarı Kamelya Çiçeği Anlamı

Sarı kamelya çiçekleri nadir kamelya türlerindendir. Diğer birçok sarı çiçek gibi sarı kamelyalar da dostluğun sembolü olarak görülür. Nadir bir tür oldukları için benzersizliğin timsali olarak da sarı kamelya çiçeği kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir