Kırmızı Mercan Çiçeği

Konu İçeriği

Genel adı “mercan bitkisi” veya “kan damlası” olan Russelia equisetiformis, Plantaginaceae’nin botanik ailesine ait bir çalıdır. Zarif, esnek, yoğun ve uzun ömürlü çiçeklenme ile uzun olduğu kadar geniş dallı bir tutam oluşturur. Bilinen bir diğer adı ise Kırmızı Şamdan Çiçeğidir. Meksika ve Guatemala’ya özgü olan kırmızı mercan çiçeği bitkisi, şu anda çeşitli ülkelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Mercan bitkisi bir şelale gibi yayılan ince gövdeli bir bitkidir. Sinek kuşlarını ve kelebekleri çeken parlak kırmızı boru şeklinde çiçekleri vardır. Bu muhteşem bitkinin neredeyse hiç yaprağı yoktur.

Kırmızı Mercan Çiçeği Bakımı

Kırmızı mercan çiçeğini iklime uygun yerlerde yetiştirebilirsiniz. İster saksıda ister bahçede bakıma uygun bir çiçektir. Kırmızı mercan çiçeği bakımı detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Kırmızı mercan çiçeği gibi kırmızılığı ile göz dolduran bir diğer çiçek ise Ruj çiçeğidir. Ruj Çiçeği bakımı için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yer

Büyümesi kolay olan mercan bitkisi, tam güneşte ve kısmen güneşli bölgelerde büyür. Sıcağa ve kuraklığa toleranslıdır, ancak ideal sıcaklık aralığı 15 ile 30 ° C arasındadır. -6 ° C’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Ancak kış aylarında serada saklamak en iyisidir. Soğuk iklimlerde, iyi aydınlatılmış odalarda bir ev bitkisi olarak da kışı geçirebilir.

Kırmızı Mercan Çiçeği

Sulama

Kırmızı mercan çiçeğinin sulaması özellikle ilkbahardan sonbahara kadar sık ​​fakat orta derecede olmalıdır.

Toprak

Organik madde bakımından çok zengin, gevşek, iyi drene edilmiş topraklar bu çiçek için ideal bir çiçektir. Drenajı artırmak için saksının dibine genişletilmiş kil veya perlit tabakası yerleştire bilirsiniz. Dengeli toprak, humus ve kumun karıştırılmasıyla optimal bir kompost hazırlanabilir.

Budama

Budamakırmızı mercan çiçeğine zarar vermez. Birkaç santim budanabilir ve hızlı bir şekilde tekrar büyür.

İlginizi Çekebilir  Kraton Çiçeği

Hastalıklar, zararlılar ve parazitler

Sulama işlemini aşırı bir şekilde yapmazsanız bu bitkinin herhangi bir hastalığı olması oldukça nadirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir