Peperomia Çiçeği

Konu İçeriği

Peperomia çiçeği, Meksika, Güney Amerika ve Karayipler’e özgü harika bir tropikal bitki cinsine aittir. Bilinen 1000’den fazla çeşidi bulunan Peperomia çiçeği, sıcağa karşı dayanıklıdır ve canlı bir görünüme sahip olmalarını sağlayan etli yapraklara sahiptir.  Yaprakları genellikle, kırmızı, yeşil, gri veya mor renklerdedir.

Peperomia cinsindeki bitkiler, birbirinden çok farklı görüntülere sahip olabilir. Bu nedenle aynı türden olup olmadıklarını ayırt etmek bile zordur. Bütün Peperomia çiçeği türleri az bakım gerektirir, yavaş büyür ve tüm yıl boyunca ekilebilir.

Peperomia Çiçeği Nasıl Budanır?

Uzun dallarını kısaltmak ve büyümesindeki düzensizliği gidermek için Peperomia çiçeğini ilkbahar aylarında hafifçe budamalısınız. Budama yapmak, bitkinizin çok daha gür, canlı, sağlıklı ve yemyeşil bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Bitkinizin uzun dallarını budama makasıyla kesebilirsiniz.

Peperomia Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Peperomia türündeki çiçekler herhangi bir zamanda çoğaltılabilir ancak ilkbahar, büyümesinin daha aktif olduğu için çoğaltmanın en iyi zamanıdır. İlkbaharda bitkinizi budarken uzun bir dalı alıp kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

İlk olarak steril bir budama makası ile bitkinizden uzun dallarından birini kesin. Kestiğiniz dalı toprak dolu saksıya, kesik ucu toprağın içine gelecek şekilde yerleştirin. Saksıyı bol ışık alan bir yere yerleştirin. Köklenme aşamasında toprağın kurumasına izin vermeyecek biçimde düzenli olarak sulayın. Tropikal bir etki yaratmak ve büyümesini hızlandırmak için kestiğiniz dalı naylonla sarabilirsiniz. Peperomia çiçeğiniz birkaç hafta içinde köklenecektir. Daha sonra bitkinizi büyük bir saksıya alabilirsiniz.

Peperomia Bitkisi Tohumdan Nasıl Çoğaltılır?

Peperomia’yı tohumdan yetiştirmek için topraksız bir tohum başlangıç ​​karışımına, yeterli suya ve peperomia tohumlarını çimlendirmek için ılık, parlak güneşli bir yere ihtiyacınız olacak. Çimlenme gerçekleşene kadar toprağı sürekli nemli tutun. Genç fideleri bir kaba nakledin ve bitkiyi dolaylı güneş alan aydınlık bir yere koyun.

İlginizi Çekebilir  Süs Yoncası

Peperomia Bitkilerinin Saksı Değişimi

Peperomia çiçeği nispeten küçük bir kapta yıllarca yaşayabilir. Yavaş büyüyen bir bitki olan Peperomia, çok sık saksı değişimi istemez. Büyüdükçe ve kökleri eski kabına sığmaz hale geldikçe saksısını değiştirebilirsiniz.

Peperomia Obtusifolia Çiçek Açar Mı?

Peperomia, ev bitkisi olarak yetiştirildiğinde nadiren çiçek açar. Kokusuz çiçekleri, kahverengi ve yeşilimsi beyaz cılız sivri uçlar gibi görünür. Hatta Peperomianın çiçekleri, bildiğimiz çiçeklere pek benzemez.  Bu nedenle çiçeklerini dal zannetmeniz olağandır.

Çiçek bakımı sayfamızdan, diğer birçok çiçeğin bakımı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir