Yıl Boyunca Açan Bahçe Çiçekleri

Çiçeklerle ilgilenmek insanı zinde tutan ve tazeleyen en güzel uğraşlardan biridir. Balkonda, pencerelerde, avlu ve bahçelerde çiçek yetiştirmek, birçok insan için bir uğraştan öte yaşam tarzıdır. Hele küçük de olsa bir bahçeniz varsa ve burada çiçek yetiştirmekten hoşlanıyorsanız, değmeyin keyfinize.

Tabi bahçesi olanların, yıl boyunca açan bahçe çiçekleri konusunda bilgi sahibi olmak istemesi olağandır. Çünkü yıl boyunca açan bahçe çiçekleri, yıl boyunca sürecek güzellik demektir.

Peki! Yıl boyunca açan bahçe çiçekleri hangileri? Siz hangi çiçekleri bahçenizde yetiştirmek istersiniz? Kısaca değinelim.

Yıl Boyunca Çiçek Açan Bahçe Çiçekleri

Zinnia Çiçeği: Halk arasında, “Kirli Hanım Çiçeği” ismiyle de bilinen zinnia çiçeği, yıl boyunca, pembe, mavi, sarı ve kırmızı gibi renklerde çiçekler açan bitkilerden biridir.

Gazania Çiçeği: Pembe, sarı ve turuncu renklerde çiçek açan gazania çiçeği, güneşi seven ve yıl boyunca çiçek açan bahçe bitkilerindendir.  Halk arasında, “Koyun Gözü Çiçeği” ismiyle bilinir.

Marigold: Halk arasında “Kadife Çiçeği” ismiyle bilinen marigold çiçeği de yine pembe, sarı ve turuncu renkte çiçek açan bahçe bitkileri arasında yer alır.

Ranunculus Çiçeği: Ülkemizde daha çok düğün çiçeği ismiyle bilinen ranunculus çiçeği, beyaz, pembe ve kırmızı renklerde çiçek açar.

Petunya Çiçeği: İnsanın gözüne en hoş görünen çiçeklerden biri olan petunyalar, genellikle, mor, mavi, pembe ve beyaz renklerde çiçek açar.

Konuyla ilgili ayrıca, “Petunya Çiçeği Bakımı” başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Gerbera: Jerbera olarak da adlandırılan gerbera çiçeği, güneşi seven ve yıl boyunca çiçek açan bahçe çiçekleri arasında yer alır.

Pansiyon Çiçeği: Pansiyon çiçekleri, yıl boyunca çeşitli renklerde açar ve güneşli bir ortamda iyi yetişir.

Kosmos, açık renkli geranium, nemesis, İsveç gülü ve rösle gülü yıl boyunca çiçek açan diğer çiçeklerden bazılarıdır.

İlginizi Çekebilir  Kraton Çiçeği

Bu çiçeklerin hepsi yıl boyunca açar ve güneşli bir ortamda iyi yetişirler. Ancak her bitkinin bakım ve yetiştirme koşulları birbirinden farklıdır. Çiçek seçimi özellikle iklim koşullarına uygun olarak yapılmalıdır ve doğru bakım koşulları sağlanmalıdır.

Sıraladığımız çiçeklerin hepsi, ılıman iklimlerde yetiştirilebilir ve çok fazla sulama ve besleme gerektirmez. Bunun yanı sıra, bunların hepsi de çok güzel görünür ve evde veya bahçede yetiştirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir