Petunya Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Petunya çiçeği bakımı özenle yapılması gereken bir işlemdir. Petunya çiçeği; patlıcangiller ailesinden çiçekli bir bitkidir. Mayıs ve haziran ayında ekilir, yaz mevsimi ile sonbaharı çiçekli olarak geçirir. Güneşi seven bu bitkinin günlük 6 ile 8 saat arasında güneş görmesi gereklidir. İç mekanlarda bakımı daha kolay olsa da dış mekanlarda da dikilebilir, çiçek açabilir ve süsleme amaçlı kullanılabilir. Mor, mürdüm, pembe, lila ve beyaz renkli çiçekler açan türleri olan petunya bakanın özenine göre uzun süre yaşamını sürdürür.

Petunya Tohumları Ne Zaman Ekilir?

Petunya çiçeği bakımı kapsamında, Petunya tohumları ne zaman ekilir? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;

  • Petunya tohumları Mayıs- haziran aylarında ülkemizde ekimi yapılabilecek bir bitki türüdür.
  • Tohumun çimlenmesi için 2 ay vakit gereklidir. Tohum çimlendikten sonra 1-2 ay içinde çiçeklenir. Petunya çiçeği sonbaharın sonuna kadar çiçeklerini muhafaza eder.
  • Petunya çiçeğinin uzun süre çiçekli kalmasında sulanması da çok önemlidir. Günlük düzenli sulanmaya ihtiyaç duyarlar.
  • Toprağının hafif nemli olması gereklidir. Çok su istemez. Ancak zaman zaman sıvı bitki besini verilirse daha sağlıklı büyür ve çiçeklenir.

Petunya Çeşitleri

Petunya çeşitleri kapsamında, Petunya çiçeğinin yüzlerce çeşidi ve rengi mevcuttur. Petunya çiçeğinin düz, alacalı, damarlı, çizgili, fırfırlı çiçekli cinsleri vardır. Ayrıca sarkan, zemine yayılan, büyük çiçekli, az veya çok çiçekli türleri de mevcuttur. Zevkinize ve mekanınıza göre istediğiniz tür petunya tercih edebilirsiniz.

Petunya Çiçeğinin Anlamı

Petunya çiçeği bakımı kapsamında, Petunya çiçeği; renkli ve güzel görünüşlü bir çiçek olduğu için umudun simgesi olarak kabul edilir. Petunya çiçeğinin anlamı olarak, iç açan ferahlatan bir görüntüsü sayesinde ümitli olmak gerektiğini ve kişinin umudunu kaybetmemesi gerektiğini temsil etmektedir. Petunya çiçeği; umutsuzluğa kapılan hüzün içinde olan kişilere veya arkadaşlarınıza gönderebileceğiniz naif bir hediye seçeneği olabilir. Alan kişinin yüzünü güldürecek ve tekrar umut yeşertecek güzel bir armağan olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Ruj Çiçeği

Ayrıca petunya çiçeği kalbini kırdığınız kişiye de af dilemek için gönderebileceğiniz bir çiçektir. Petunya çiçeği renklerine göre de farklı anlamlar taşır. Mesela beyaz petunya; saflığı temsil eder ve düğün gibi organizasyonlarda tercih edilir. Mor petunya; arkadaşlığı ve vefayı temsil eder. Pembe petunya; şefkati ve naifliğini simgeler. Mavi petunya; samimi hisler taşıdığınız kişileri simgeler. Kırmızı petunya ise aşkı ve sevgiyi temsil eder.

Daha pek çok güzel anlamı olan çiçekler hakkında bilgi almak için çiçeklerin anlamları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Petunya Çiçeği Bakımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir