Para Çiçeği Bakımı ve Çeşitleri

Para çiçeği kaktüsgiller grubuna giren bir çiçektir. Bakımı oldukça yaygındır ve birçok seveni vardır. Ev ortamında bakılması gereken bir çiçek türüdür. Para çiçeğinin en büyük özelliği eve bereket getirdiğine inanılmasıdır.

Crassula ismine sahip olan para çiçeği ekilmesi durumunda çiçek açma süresi 4 senedir. Kaktüs grubundan olan çiçekler arasında en fazla yetiştirilen çiçektir. Çiçeği ektikten sonra dikkat etmeniz gereken husus bakımıdır. Çiçeğe doğru bakım sağlamak için nasıl sulanması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir.

Çiçeklerin solmaması ve büyümesi için toprağın da yeteri derecede kuruluğa ve neme sahip olması gerekir. Para çiçeğine iyi bakmak istiyorsanız toprağını her zaman nemli tutmanız gerekir. Para çiçeği bakımı haftada sadece bir kere sulamanız ile sağlanabilir.

Toprak seçimi yaptığınızda herhangi birini kullanabilirsiniz. Özel toprak ihtiyacı olmaz. Toprak türü önemli değildir fakat toprağın nemli kalması önemlidir. Saksı kullanımı için beğendiğiniz herhangi bir modeli kullanabilirsiniz. Özellikle olması gereken bir saksı modeli yoktur.

Para çiçeğinin meyve verişi 4 yılı bulur. Çiçek açtığında bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekir. Özel olarak hazırlanan bitki besinlerinden kullanabilirsiniz. Besinler çiçeğin meyvelerinin daha iyi bir hale gelmesini sağlarlar. Sulamaya dikkat etmelisiniz ve ihtiyacından fazla su dökmemelisiniz.

Eğer çiçeği olması gerekenden fazla sularsanız çiçeğin çürümesine neden olursunuz. Para çiçeğinin ihtiyacı olan su miktarı haftada bir keredir.

Para Çiçeği Anlamı

Evinizde para çiçeğini ekmek istediğinizde zorlanmadan ekebilirsiniz. Para çiçeği fiyatı oldukça uygun seçeneklere sahiptir. Çiçeğin kökleri geniştir bu sebeple saksı seçerken geniş bir model seçmeniz uygun olur.

Ekme sırasında çiçeği yaprakları ile birlikte ekersiniz. Yaprakları ekmeden önce su içerisinde beklettiğinizde köklenirler. Köklenen yaprakları toprağın içerisine direkt ektikten sonra filizlenme başlar.

Çoğalması kolay ve hızlı olan bir çiçektir. Bakımını doğru yaptığınızda meyve verir ve sonrasında yapraklarını koparıp toprağa ektiğinizde yeniden filizlenirler. Önemli olan ilk ektiğinizde gerekli ve doğru bakımı yapmaktır. Para çiçeğini dilediğiniz mevsimde ekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hava Çiçeği

Çiçek tohumları koyu renkli olurlar. Büyümesi hızlıdır ve doğru bakımla kısa sürede çoğalır. Para çiçeği çiçek açar mı konusunda sabrettiğinizde muhteşem çiçekleri olduğunu görürsünüz. Sulama için özen gösterdiğinizde ve haftada bir kez suladığınızda hiçbir problem yaşamadan çiçeğiniz büyür.

Bakımı pratik bir çiçek olduğundan evlerde fazlasıyla yetiştirilir. Büyük saksılarda dilediğiniz kadar para çiçeği yetiştirebilirsiniz. Bereket anlamını taşıyan para çiçeğinin ülkemizde de pek çok seveni vardır.

Eğer para çiçeği bir evde 3 ay süreyle kalırsa ve büyürse o evin bolluğu artar ve buna inanılır. Para çiçeğinin kökeni Güney Afrika’dır. Yapraklarının güzel bir yeşili vardır ve her zaman canlı bir yeşile sahip olurlar. Ağaca benzer gövdesiyle evinize güzellik katarlar. Bulundukları ortamda havayı temizlerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir