Saksıda Begonvil Bakımı

Konu İçeriği

Saksıda begonvil bakımı hassasiyet isteyen bir işlemdir. Begonvil bol çiçekli uzun yıllar yaşayan sarmaşıklı güzel kokulu bir bitki olarak bilinmektedir. Begonvil bitkisi iç mekanlarda yetiştirmek için saksıya dikilebilir. Begonvil bitkisi saksıya dikildiğinde kışın haftada 1 yazın haftada 2 kez sulanmalıdır. Begonvil bitkisi güneşi çok sever ancak özellikle yaprakları direkt güneşe maruz kalmamalıdır. Güney cephe bir pencere kenarında yerini sevecek ve güzel bir şekilde çiçeklenecektir.

Begonvil Daldan Nasıl Çoğaltılır?

Saksıda begonvil bakımı kapsamında, yıllarca dayanan güzel renkli çiçekleri olan sarmaşıklı begonvilin pek çok çoğaltma yöntemi vardır. Bunlardan en tanıdık 2 yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Begonvil tepe çeliği yöntemi ile çoğaltılabilir. Begonvil daldan nasıl çoğaltılır? Sorusunu şekilde açıklayabiliriz;

  • Tepe çeliği çoğaltma sistemi; Bahar mevsimi geldiğinde begonvil çiçeğinin en olgun kısmından 10 cm boyutunda bir dal kesilir ve bu dalın altta kalan yaprakları sökülür kalan kısmı havalanmış güzel bir toprağa dikilir.
  • Ardından bir poşetin içine konur. Haftada bir kez sadece 1 saat poşetten çıkarılır dinlendirilir tekrar poşete konur. 7-8 hafta bu şekilde muhafaza edilir sera etkisi göreceği için bu şekilde çoğaltma sağlayabilirsiniz.
  • Odun çeliği çoğaltma sistemi; Odunlaşan begonvil dalı kesilir ve nemli bir toprağa dikilir. Üstü açık şekilde bırakılır. Bahar ayı gelince begonvil köklenecektir.

Begonvil Ne Zaman Dikilir?

Begonvil ne zaman dikilir? Sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz;

Begonvil bitkisinin dikimi için özelikle bir ay belirtilmez her zaman dikilebilir. Anca ilkbahar ve sonbahar aylarında begonvil dikimi çok yaygındır. Çünkü bahar aylarında dikilen begonvillerin daha güzel büyüdüğü bilinmektedir. Saksıda begonvil bakımı kapsamında, Begonvil her mevsim çiçeklerini koruyan bir bitkidir. İlkbahar, sonbahar ve yaz mevsimi olmak üzere senede 3 kez çiçeklerini yenileyen gösterişli bir bitki olması yönüyle çok tercih edilmektedir. Kış mevsiminde yalnızca kısa süreli çiçek döker. İç ve dış mekanlarda ortama hem güzel bir görüntü hem de güzel bir koku yaydığı için çok beğeni toplar.

İlginizi Çekebilir  Zamia Çiçeği

Begonvil Renkleri ve Çeşitleri

Begonvil renkleri ve çeşitleri bakımından oldukça zengin bir çiçektir. Begonvil sarmaşığı ile tanınan çok hoş kokulu rengarenk bir bitkidir. Pek çok çeşidi vardır. Mor renkli begonviller, kırmızı renkli begonviller ve begonvil sarmaşığı gibi çeşitleri ülkemizde çokça bulunmaktadır. Ayrıca mor, sarı, kırmızı, turuncu ve eflatun renkli begonviller de vardır. Özellikle ülkemizde Ege kıyılarında mor renkli begonvillere sıkça rastlarız.

One thought on “Saksıda Begonvil Bakımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir