Begonvil Daldan Nasıl Çoğaltılır?

Begonviller, evlerimizi, bahçelerimizi, avlularımızı ve işyerlerimizi güzelleştiren en güzel çiçeklerden biridir. Ayrıca hediye etmek için de harika çiçeklerdir.

Begonvil çiçekleri zorlu koşullarda da yaşayabilen bir bitkidir. Ama yine de köklerinin büyümesi için uygun ortam seçimi önemlidir. Bu nedenle begonvilin iç mekanlarda daha rahat köklendirilebileceğini unutmayın.

Peki! Begonvil daldan nasıl çoğaltılır? Adım adım anlatalım.

Begonvil Daldan Nasıl Çoğaltılır?

Begonvilleri daldan çoğaltmanın il adımı, kesilecek olan doğru ve sağlıklı dalların seçimidir. Önemli bir konuda şu ki, begonvillerin çoğaltılması için en uygun zaman dilimi, ilkbaharın sonuyla yazın ortasıdır.

Yaşadığınız bölge begonviller için uygun sıcaklıkta değilse, begonvilinizi serada veya iç mekanda köklendirmeyi düşünebilirsiniz.

Ana bitkiyi strese sokmadan doğru dalları, keskin ve temiz bir budama makasıyla kesin. Begonvili daldan çoğaltma için en uygun dallar, yedi boğumlu hastalıksız dallardır. Çok ince ve zayıf dallar yerine, biraz sert ve olgunlaşmaya yüz tutmuş dallardan çelik almanız uygun olacaktır.

Köklendireceğiniz dal, 20 cm civarında olmalıdır ve yaklaşık 45 derecelik açıyla kesilmelidir ki köklenmesi kolay olsun. Kesilen uç ne kadar geniş olursa köklenmesi o kadar hızlı ve kolaydır. Çelikleri iki haftaya kadar buzdolabında bekletebilir veya direk toprağa dikebilirsiniz. Ayrıca köklenmeyi hızlandırmak için, aldığınız çeliğin üstündeki sürgün ve yaprakları temizleyebilirsiniz.

Köklendirme hormonu kullanmak köklerin oluşumunu hızlandıracaktır ama aceleniz yoksa illaki gerekli değildir.

Daha sonra aldığınız çeliği nemli bir ortamda, drenajı iyi bir toprakla doldurduğunuz saksıya dikebilirsiniz. Köklerin çürümesinin önüne geçebilmek için, toprağın drenajı oldukça önemlidir. Daldan aldığınız begonvil çeliğini saksıya diktikten sonra, iyice sulayın. Suyun saksının içinde birikmesini önlemek için saksıda tahliye deliklerinin bulunduğundan da emin olun. Aşırı sulama mantar hastalığına neden olabilir. Toprağı nemli tutmanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Kılıç Çiçeği Bakımı

Saksının bulunduğu yerin serin ve gölge olması doğru olacaktır. Bütün bunlara dikkat ettiğiniz taktirde, begonvilleriniz 6 ila 10 hafta arasında kök salacaktır.

“Begonvil daldan nasıl çoğaltılır” sorusuna verilecek cevap özetle budur. Adımları takip edin ve begonvillerinizi sağlık içinde büyütün.

Konuyla ilgili ayrıca, “Saksıda Begonvil Bakımı” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir