Deve Tabanı Çoğaltma

Konu İçeriği

Devetabanı bitkisi ( Monstera deliciosa ), genellikle tropikal benzeri bahçelerde yetiştirilen bir tür asmadır ve deve tabanı çoğaltma işlemi oldukça kolaydır. Devetabanı aynı zamanda popüler bir ev bitkisidir. Bitkinin doğada dokunaç benzeri olan uzun hava kökleri genellikle toprakta kolaylıkla köklenirken, Monstera deliciosa’nın (Devetabanı) başka yollarla çoğaltılması da sağlanabilir. Aslında devetabanı çoğaltma, tohumla, dal alınarak (çelikleme) veya hava katmanı yoluyla mümkündür.

Tohumla Devetabanı Çoğaltma

Deve tabanı çoğaltma, birkaç hafta içinde çimlenen tohumlarla yapılabilir. Bununla birlikte, fidelerin gelişmesi son derece yavaştır. Ayrıca, çiçeklerin olgun meyve vermesi bir yıl veya daha uzun sürebileceğinden tohumların elde edilmesi kolay değildir. Küçük, soluk yeşil tohumlar da çok kısa bir raf ömrüne sahiptir. İyi kurumaz veya düşük sıcaklıklara dayanamaz. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede kullanılmaları gerekir. Tohumlar, diğer bitkiler gibi, ince bir toprak tabakasıyla hafifçe kaplanarak ekilebilir. Nemli tutulmaları gerekir çünkü devetabanı suyu seven bir bitkidir. Işığa çok fazla ihtiyaç duymaz. Keza bir şekilde tırmanabileceği, güneş almayan bir yer arayışına girdiği sıklıkla görülür.

Daldan Deve Tabanı Çoğaltma

Devetabanı daha çok gövdesinden kesilen dallarla çoğaltılır. Kesilen dalların kök salması oldukça kolaydır. Gövdeden kestiğiniz çelikleri önce suda bekletip köklendirebileceğiniz gibi, direk toprağa dikerek de köklenmelerini sağlayabilirsiniz. Çelikler, bir yaprak düğümünden hemen sonra kesilmelidir. Ancak en alttaki yapraklara dokunmak doğru değildir. Daha sonra devetabanı bitkisinden aldığınız çelikleri (dalları) birkaç hafta suda bekleterek köklendirip bir saksıya alabilirsiniz. Veyahut direk toprağa da dikebilirsiniz. Çok kolay köklendikleri için ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur.

Hava katmanı yoluyla devetabanı çoğaltmak, bitkinin dibinde çıkan dalların toprağa bastırılarak köklenmesini sağlamakla yapılıyor. Ancak en doğru ve kolay yöntem, dal almaktır.

İlginizi Çekebilir  Kraton Çiçeği

Deve tabanı çoğaltmak görüldüğü gibi hiç de zor değil. Kısmen daha zor olsa da, tohumla çoğaltabileceğiniz gibi, daha kolay bir yöntem olan çelikleme ile de devetabanı bitkinizi çoğaltabilirsiniz.

Konuyla ilgili ayrıca, “Deve Tabanı Bakımı” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir