Domates Fidesi Nasıl Budanır?

Konu İçeriği

Bazen bahçelerimizdeki domates fideleri o kadar büyük ve hantal oluyor ki, “Domateslerimi budasam mı?” diye düşünmeden edemiyoruz. Bu sorunun hemen ardından da ister istemez, “Domates fidesi nasıl budanır?” sorusu akla geliyor. Bu iki sorunun cevabına bakalım.

Domates Fideleri Budanır Mı?

Bu sorunun cevabı aslında biraz kişiseldir. Bazı kimseler, domates fidelerini budamanın daha fazla ürün vermesi ve fidenin sağlıklı kalması için gerekli olduğunu düşünüyor. Bazı kimselerse, bitkiye gereksiz yere zarar verdiğini, hastalıklara kapı araladığını ve hiçbir işe yaramadığını iddia ediyor.

Peki! Bilimsel olarak konuşursak, hangi düşünce haklı? ABD’deki Iowa Eyalet Üniversitesi’nde 2000 yılında yayınlanan bir araştırma, budama domates fidelerinin bazen meyve büyüklüğü açısından bir fark yarattığını, bazen de bir farka neden olmadığını gösterdi. Araştırma, budamanın domates fidelerinin verimine katkı sağladığı yönünde kesin bir sonuca varamadı.

Ancak anekdot düzeyinde pek çok usta bahçıvan, domates fidelerinin budanmasını tavsiye eder. Sürekli bitkilerle uğraşan ve kendi alanlarında en üst düzeyde kabul edilen bu insanların, bilimsel araştırmaların gözden kaçırdığı bir şeyi bilip bilmediğini tahmin etmek zor. Bu nedenle, belirtildiği gibi, domates bitkilerini budama kararı, kendi muhakemenizle vermeniz gereken bir karardır.

Domates Fidesi Nasıl Budanır?

Domates fidesini budamayı denemeye karar verdiyseniz, hastalık riskini azaltmak için bunu doğru şekilde yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Fideleri yaklaşık 40 ila 60 cm boyuna geldiklerinde budamak uygundur. Bundan daha küçük olursa, bitki budanmanın şokunu atlatamayabilir.

Domates fideleriniz bu boyuta geldiğinde, bitkinin ana gövdeden çıkan dalları gelişmiş olacaktır. Bu dalların buluştuğu yerde ek dalların büyüdüğünü göreceksiniz. Bu dallara domates emici denir. Keskin, temiz bir budama makası kullanarak bu küçük dalları kesin.

Domates fidelerini budamak için en doğru zaman, kuru bir günde sabahın erken saatleridir. Bu, budamadan kaynaklanan yaraların temiz bir şekilde iyileşmesini sağlayacak ve bitkinin hastalık kapma olasılığını azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir  Çim Ne Zaman Ekilir ?

Domates bitkilerini budamayı seçerseniz, domates bitkilerini yukarıdan (fıskiyeler gibi) ziyade toprak seviyesinde sulamanız doğru olacaktır. Böyle yaparak toprağın domates bitkisinin üzerine sıçramasını ve bitkinin yaralanmasını önleyebilirsiniz.

Umarım yazımız, cevabını aradığınız, “domates fideleri budanır mı” ve “domates fidesi nasıl budanır” sorularına cevap olmuştur.

Çiçek bakımı ile ilgili diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir