Antoryum Çiçeği Bakımı

Flamingo çiçeği ismiyle de bilinen antoryum çiçeği, taze ve parlak renkleri ile çok popüler bir bitkidir. Antoryumlar genellikle beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve mor renklerde çiçek açarlar. Antoryum çiçeklerinin çiçeğe durduğu mevsim ise yaz aylarıdır ve çok uzun süre çiçekli kalırlar. Güzel görünümlü bu çiçekler için ideal olan ısı derecesi 18 ila 24 derece arasındadır ve iyi bir nemlilik seviyesine ihtiyaç duyarlar. Antoryum çiçeklerinin direkt güneş ışığında tutulmamalıdır ve sıklıkla sulanmalıdır. Ayrıca bu çiçekler düzenli olarak beslenmeli ve budanmalıdır.

Peki! Antoryum çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Antoryum Çiçeği Bakımı

Çiçek açtığında muhteşem bir görünüme sahip olan antoryum çiçeği bakımı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

Antoryumlar için ideal olan toprak, nemli topraktır. Bu nedenle kullandığınız toprağın su tutma kapasitesi yüksek olmalıdır.

Bu güzel saksı çiçekleri için ideal olan ısı derecesi 18 ila 24 derece arasıdır.

Antoryum çiçekleri yıl boyunca güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Lakin güneş ışığını direkt olarak almamasına özen göstermeniz gerekir. Aksi halde solup kuruyabilirler.

Antoryum çiçekleri sıklıkla sulanmalıdır. Çiçeğin ekili olduğu toprak her zaman nemli olmalıdır.

Antoryumların mevsimlik olarak beslenmeleri gerekir. Yaz aylarında haftada bir kez, kış aylarında ise ayda bir kez gübre ile beslenmelidir.

Yine antoryum çiçeklerinin düzenli olarak budanması da önemlidir. Budama yaparken, çiçeğinizin zarar görmemesi için sağlıklı ve canlı yaprakları kesmediğinizden emin olmalısınız.

Antoryumların düzenli olarak temizlenmesi de gerekir. Ölmüş yaprakları ve çiçekleri sürekli olarak temizlemeniz, yine çiçeğinizin uzun ömürlü ve sağlıklı olması için gereklidir.

Konuyla ilgili ayrıca, “Antoryum Çiçeği Anlamı” başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kraton Çiçeği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir