Difenbahya Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Difenbahya çiçeği bakımı nasıl yapılır? Difenbahya çiçeği nasıl sulanır? Difenbahyanın budanması sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Difenbahya, popüler ev bitkileri arasında yer alır. Bulunduğu ortama yemyeşil ve tropikal bir hava katan difenbahya çiçeği bakımı ile ilgili doğru bilgilere sahip olmanız, bitkinizin sağlığı için önemlidir.

Difenbahya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Difenbahya, bol miktarda fakat dolaylı ışığa ihtiyacı olan bir bitkidir.

Difenbahyanın toprağının 5 cm üstü kuru kalmalıdır. Çiçeğinizi ektikten bir ay sonra gübreleme yapabilirsiniz.

Difenbahya çok fazla uzadığında ve gövde kısmı çıplak görünmeye başladığında budama yapmanız doğru olacaktır.

Difenbahya kolay büyüyen bir ev bitkisidir ve bakımı da kolaydır. Öte yandan bitkinin özsuyu dokunulduğu takdirde uyuşukluğa neden olabilir. Ağzınıza yaklaştırdığınızda konuşma yeteneğinizi engelleyerek geçici olarak konuşamamanıza veya tabiri caizse aptalca hareketler yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle difenbahya bitkisinin bakımını yaparken eldiven kullanmanız önemlidir. Ayrıca difenbahyayı, çocuklarınızdan ve (varsa) evcil hayvanlarınızdan uzak tutmanız gerekir.

Difenbahya alacalı bir bitkidir ve genellikle, beyaz-yeşil veya krem-yeşil renklere sahiptir. Birçok türü bulunan difenbahya, benekli veya seyrek beyaz/krem çizgileriyle bilinir. Yapraklarıysa yeşildir.

Difenbahya nadiren çiçek açan ev bitkilerinden biridir. Çiçekleri zambağı andırır.

Difenbahya Nasıl ve Nerede Yetiştirilir?

Difenbahya, iyi ışık alan kapalı mekanları seven tropikal bir bitkidir. Bulunduğu ortamın az ışık alması durumunda difenbahya ölmez ancak çok yavaş büyür. Çiçekseverler için yetiştirilmesi en kolay bitkilerdendir.

Difenbahya Çiçeği Nasıl Ekilir?

Difenbahyanın saksısı, bitkinin kök ve gövdesinden 3 misli geniş olmalıdır. Saksıya koyacağınız toprak, kabın 3’te 2’sini doldurmalıdır. Çiçeğinizi toprağa yerleştirdikten sonra sulama yapın. Difenbahyayı ektiğiniz saksı, fazla suyu süzebilmelidir.

Difenbahya Nasıl Sulanır?

Difenbahyanın en iyi, aşırı nemli olmayan toprakta yetişir. Toprağın üstündeki 5 cm’lik bölüm kuruyana kadar sulamanıza gerek yoktur. Saksının fazla suyu süzdüğünden emin olun. Bitkinin yapraklarının sarkmaya başlaması, sulanması gerektiğine dair bir işarettir.

İlginizi Çekebilir  Testere Çiçeği

Difenbahya Nasıl Budanır?

Difenbahya büyüdükçe, alt yaprakları dökülmeye başlar ve bu durum bitkinin çıplak görünmesine ve estetiğini kaybetmesine neden olur. Bu durum sizin için bir sorunsa veya bitki zevkinize göre çok uzun bir görünüme sahipse, istenen yüksekliğe geri getirmek için keskin bir budama makası yardımıyla bitkinizi budayabilirsiniz. Yakın zamanda yapraklar yeniden çıkacaktır.

Difenbahya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Difenbahya bitkisini çoğaltmanın en iyi yolu, gövde kısmından dal almaktır. Bitkinin büyüyen ucunu kesin fakat üstteki iki yaprağı bırakın. Kestiğiniz dalı köklenene kadar suda bekletin. Köklendikten sonra toprağa dikin. Difenbahyadan aldığınız dalı suda bekletmeyip, direk toprağa da ekebilirsiniz. Ancak kök oluşumunu suda çok daha rahat gözlemleyebilirsiniz. Sonrasında, difenbahya çiçeği bakımı ile ilgili yukarıda anlattıklarımızı uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir