Alev Çiçeği

Konu İçeriği

İlkbahardan sonbahara kadar sürekli çiçek açan bir bahçe hayal ediyorsanız, kesinlikle alev çiçeği sahibi olmalısınız. Alev çiçekleri klasik yaz çiçeğidir, uzun ömürlüdür ve uzun süredir her bahçelerde yerlerini alır. Yüksek otsu floksa olarak da bilinen Alev çiçeğinin Latince adı Phlox paniculata’dır. Bu çiçek Polemoniaceae ailesine aittir. Ana türler, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusundaki bankalardan ve seyrek ormanlardan gelir. Alev çiçeği, çiçekleri beyaz bir renge sahiptir ve hoş bir koku yayar. Güzel kokuları sayesinde kelebekler ve güveler için de değerli bir besin kaynağıdır. Temmuz’dan Eylül’e kadar güzel çiçekler oluşturur. Alev çiçeği, Pervane çiçeği ile de görünüş olarak oldukça benzemektedir. ” Pervane Çiçeği ” hakkında detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Alev Çiçeğinin Bakımı

Alev çiçeğinin bakımı nispeten kolaydır ve özellikle deneyimsiz bitki severler için tavsiye edilir.

Yer

Alev çiçeği güneşli veya kısmen gölgeli bir yer ister, tam güneşte çiçekler bazen yanar.

Sulama

Alev çiçeğini sularken toprağın çok ıslanmaması gerekir. Fazla suyun tahliye edilebileceğinden emin olun, su basmasından her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Alev Çiçeği

Toprak

Alev çiçeğinin toprağı, humuslu ve besin açısından zengin olmalıdır, taze ve nemli toprakta en iyi şekilde büyürler. Alev çiçeği, su basmasını önlemek için bir kum katkısı tavsiye edilir.

Gübreleme

Alev çiçeğinin gübrelenmesi için, ilkbahar da düzenli olarak kompost veya mineral gübre sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız gübrenin organik olması tavsiye edilir.

Budama

Alev çiçeğinin dik olan türlerinin, uzun saplar öldüğünde sonbaharın sonlarında yada kışın bir kez kesilir. Ancak böceklere tünek kazandırmak için yeni sürgünlerden kısa bir süre önce sapları kesmek de yeterlidir. Bitkinin daha fazla kendi kendine ekmesini önlemek istiyorsanız, çiçek açtıktan sonra çiçek saplarını kesmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir  Aster Çiçeği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir