Yuka Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Yuka cinsi, Kuzey Amerika’nın kurak bölgelerine özgü yaklaşık 40 türe sahiptir. Aynı zamanda “Yeşu ağacı” olarak da anılır. Yuka çiçeği evlere egzotik bir hava katmak için harika bir ev bitkisidir. Yuka bir çöl bitkisidir. Bu nedenle daha sıcak bölgelerde açık havada bakılabilir. Uzun yıllar yaşayabilecek dayanıklı bir bitkidir. Yuka’nın bakımı kolaydır, çok dayanıklıdır, kuru atmosferlere iyi uyum sağlar.

Yer

Yuka çiçeği düşük nemli bölgeleri, tam güneş ışığını ve sıcak ve hatta kurak yerleri sever. Saksıda yetişen Yucca çiçekleri, yazın güneşe çıkarılabilir ve kışın soğuktan korunabilir. Yuka için ideal oda sıcaklığı 15 ile 18 ° C arasındadır.

Sulama

Yucca çiçeği fazla suya ihtiyaç duymaz. Toprağın iki sulama arasında iyice kurumasını bekleyin. Sulama orta düzeyde kalır (haftada iki ile üç kez) ve kışın istirahat halindeki bitki çok az su gerektirir, bu nedenle kök topunun iki sulama arasında iyice kurumasına izin verilir.
Tozu temizlemek ve kırmızı örümceklerin gelmesini önlemek için düzenli olarak yaprakları silebilirsiniz.

Yuka Çiçeği

Gübre

Yucca bitkisini ilkbahar ve yaz aylarında ayda bir kez gübreleyebilirsiniz. Mayıs ayından eylül ayına kadar sıvı gübre verebilirsiniz.

Saksı Değişimi

Her yıl saksı değişimi gerekli değildir. Yüzey kaplaması yapmak daha iyidir: saksının yüzeyindeki birkaç cm’lik toprağı, ideal olarak ilkbaharda taze saksı toprağıyla değiştirebilirsiniz.

Çoğaltma İşlemi

Yuka çiçeği, gövdeden bir parça alınarak kolayca çoğaltılır. En kolay yol gövdeden başlayan bir rozet kesmektir. Gölgede, sıcakta, bağıl nemde tutacağınız bir kum ve turba karışımına koyabilirsiniz.

Budama

Yuka çiçeğine budama işlemi yapılmaz. Yuka çiçeği yapraklarını yeniler. Yaprakları koparmadan önce kendi başlarına kurumalarını bekleyin.

Hastalıklar ve Zararlılar

Yucca çiçeğinin yaprakları beyazlıyor ve çürüyorsa bunun nedeni aşırı sulamadır. Bitkiye bulaşan böcekleri yada örümcek ağlarını onaylanmış bir tarım ürünleri ile ortadan kaldırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Süs Yoncası

Bir başka çiçek bakmak isterseniz Kalanchoe Çiçeği edinebilirsiniz. ” Kalanchoe Çiçek Bakımı ” yazımızdan kalanchoe çiçeğinin bakımının inceliklerini öğretebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir