Kauçuk Çiçeği Bakımı

Konu İçeriği

Kauçuk bitkisi, Moraceae familyasına ait bir ağaçtır ve doğal ortamında 40 metreye kadar büyüyebilir, ancak bir ev bitkisi olarak 3 metreyi geçmez. Kauçuk veya ficus elastica, güzel yapraklarıyla değer verilen çok çekici bir ev bitkisidir. Tropikal Asya’ya özgü olan bir bitki türüdür. Kauçuk çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Bizde sizlere Kauçuk çiçeğinin bakımı hakkında temel bilgilerden bahsedeceğiz.

Işık

Kauçuk çiçeği, yoğun ışığı sever, aynı zamanda doğrudan güneşi tolere eder. Fakat çok sıcak dönemlerde öğle vakti güneşinin altında bırakmamalısınız. İyi bir aydınlatmada çok çabuk büyüyebilen bir bitkidir.

Sulama

Kauçuk çiçeği

Kauçuk çiçeğini sulamak için toprağının kuruluğuna bakmalısınız. Bir çubuk yada parmağınızla toprağı kontrol edip sulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Eğer ki toprak kuruluğundan emin değilseniz bir kaç gün sulama işlemini erteleyebilirsiniz. Yazın, haftada iki kez sulanabilir. Kışın ise sulamayı biraz daha aralıklı hale getirebilirsiniz. Fazla sulanması yada suyla dolu bir tabakta kalırsa, yaprakların solmasına, yaprakların renginin değişmesine ve bazen de kök sistemi çürümeye meyilli iken dökülmesine neden olur.

Toprak

İyi beslenmiş, yumuşak ve iyi drene edilmiş toprağı seven bir çiçektir. Su durgunluğunu önlemek için kum veya perlit gibi süzme malzemesi ekleyebilirsiniz. Sulamadan sonra saksının alt tabağını boşaltmak her zaman önemlidir.

Gübreleme

Kauçuk çiçeğini, büyüme döneminde, ilkbahar yaz döneminde, 15 günde bir suda eritilecek sıvı gübre ile beslenebilir.

Budama

Kauçuk çiçeğini düzenli olarak budayarak dallanmasına izin verebilirsiniz. Kış sonu ve yaz sonunda olmak üzere yılda bir veya iki kez budayabilirsiniz. Dalların çok şiddetli kesilmesine gerek yoktur, hafif bir budama yeterlidir. Bu işlemle çiçeğinizin, daha güzel ve yoğun yeşillenmesine izin vermiş olursunuz.

Hastalık ve Zararlılar

Kauçuk çiçeğinin suyun olmaması, yaprakların kırışmasına, solmasına ve düşmesine neden olur. Yaprakları dikkatlice nemli bir bezle silebilirsiniz. Kauçuk bitkisinin yaprakları sararıyorsa kırmızı örümceklerin saldırısının sonucunda olabilir. Bu tür böceklenme sorunlarını kimyasal kullanmadan tarımsal yöntemler ile çözebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Nergis Çiçeği Anlamı

NOT: Kauçuk çiçeği evcil hayvanlar için zararlıdır. Evinizde bir evcil hayvan varsa yaprakları yememesine dikkat etmelisiniz.

Evlerinizde, iş yerlerinizde herhangi bir iç mekanda bir çiçek bakmak istiyorsanız bir çok iç mekan bitkisi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Dua çiçeğidir. Kauçuk çiçeği ile görsel benzerliği olan Dua çiçeğinin bakımını öğrenmek için ” Dua Çiçeği Bakımı ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir